Connect with us

EKONOMİ

PTT’den 3.385 TL Destek! Nasıl Alacağınızı Öğrenin!

Aile Bakanlığı tarafından dar gelirli her bireye sağlanan destekler devam ediyor.

Yayınlanma tarihi:

Aile Bakanlığı tarafından dar gelirli her bireye sağlanan destekler devam ediyor. Güncellenen tutarlarda ödenen bu sosyal yardımlar, kişinin ihtiyacına göre şekilleniyor ve bazı ödemelerden haberi olmayabiliyor.

SGK tarafından sağlanan cenaze ödeneği, sigortalı bir kişinin vefatı halinde, yakınlarına veya cenaze masraflarını üstlenen kişiye yapılan bir ödemedir. Bu destek, vefat eden sigortalının yakınlarına finansal destek sağlayarak cenaze masraflarını karşılamayı amaçlar.

Kimler Yararlanabilir?

Cenaze ödeneğinden yararlanabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişi SGK’ya kayıtlı olmalı ve en az 360 gün prim ödemesi yapmış olmalıdır.
  • Vefat, iş kazası, meslek hastalığı veya sürekli iş göremezlik, malullük, yaşlılık aylığı almakta iken gerçekleşmiş olmalıdır.

Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, çocuklarına, ana-babasına ve kardeşlerine ödenir. Ayrıca, cenazeyi kaldıran diğer kişilere belirli şartlarda da ödeme yapılabilir.

Başvuru Süreci

Cenaze ödeneğinden faydalanmak için başvurular SGK’ya yapılmalıdır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından ödemeler PTT üzerinden gerçekleştirilir.

Ödeme Miktarı ve Güncel Durum

2024 yılı için cenaze ödeneği miktarı 3.385,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranına göre her yıl güncellenir.

Cenaze ödeneği, vefatın ardından başvurulduğu tarihten itibaren 5 sene içinde talep edilebilir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla