Connect with us

EKONOMİ

Pirim günleri için çalışma başladı!

EYT’lilerin merakla beklediği haberle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, EYT konusundaki çalışmayı bizzat yapan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, prim gün sayısı üzerinde yoğunlaştı.

İktidar kulislerine yakın gazetecilerin aktardığı “EYT konusunda çalışma yapıldığı” yönündeki haberlerin ardından yeni bir iddia daha geldi.

Milli Gazete’nin “EYT’de yeni gelişme: Ankara’da kapsamlı çalışma yapılıyor” başlığıyla aktardığı haberde, EYT’liler için yeni bir çalışma başlatıldığı belirtilerek, konuyla ilgili çalışmanın bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldığı bilgisi verildi.

Haberde şu bilgiler verildi:

“Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların beklediği çalışmaya ilişkin gelen son kulis bilgilerine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bizzat konuya ilişkin çalışma yürütüyor. Ödenen prim üzerinden bir hesaplama ve dokümantasyon yapıldığını aktaran kaynaklar, yeni düzenlemenin prim gün sayısı üzerinde yoğunlaştığını aktardı.”

Hatırlanacağı gibi Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkan Vekili olduğu dönemde, Eylül 2019’da EYT’lilerle Ankara’da görüşmüş, bu görüşmede EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere bir rapor hazırlandığı bilgisini paylaşmıştı.

Haberlerin yoğunlaşmasının ardından Bilgin ile görüşen NTV Sosyal Güvenlik Yorumcusu Prof. Dr. Cem Küçük, “Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin‘i görevlendirdi. EYT’lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. ‘Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var’ dedi. Bir parça umutlandım. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.” açıklaması yapmıştı.

Vedat Bilgin de bu gelişme üzerine NTV’ye yaptığı açıklamada, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olan kimseler var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok…” demişti.

Bilgin’in Cumhurbaşkanına sunacağı rapor beklenirken, Kasım 2019’da sürpriz bir gelişme yaşanmış ve Bilgin, daha önce yaptığı açıklamayı yalanlamıştı.

Bilgin, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve CNN Türk programcısı Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı tarafından EYT konusunda çalışma yapmak üzere görevlendirildiğim bilgisi doğru değildir. Kurulumuzun EYT ile ilgili bir rapor hazırladığı bilgisi tamamen yanlıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizden böyle bir talebi olmamıştır. Bunlar tamamen söylentiden ibarettir.” ifadelerini kullanmıştı.