Connect with us

BİLİM

Pi Sayısı Rekorunu Global Bulut Şirketi Kırdı

Yayınlanma tarihi:

Bulut Servisleri

Google markası Türkiye’de her ne kadar arama motoru ve tarayıcı gibi alanlarda akıllara gelse de Google’ın en önemli servislerinden biri şirketin bulut servis sağlyıcı şirketi Google Cloud.

Google Cloud, global ölçekte Microsoft ve Amazon’un bulut markaları Azure ve Amazon Web Services ile rekabet halinde ve Google, rekabette öne çıkmak için her fırsatı değerlendiriyor.

Bu durumun son örneği ile matematikte yoğun olarak kullanılan Pi sayısı üzerinden gerçekleşti.

Matematik derslerinden bilindiği gibi Pi sayısı tam bir sayı değil. Çoğu zaman hesaplamada 3,14 olarak alınırken çok daha hassas hesaplamalar için sonraki hanelerin de bilinmesi gerekiyor.

Pi Rekoru Daha Önce de Google’a Aitti

Pi sayısının küsüratının tespit edilebilmesi için de bilgisayar sistemleri kullanılabiliyor. Daha önce 2019 yılında Google Cloud üzerinde 31.4 trilyon basamağı hesaplanan Pi sayısının rekoru Google Cloud geliştiricisi Emma Haruka Iwao’ya aitti.

Iwao kendine ait olan rekoru geliştirdi ve 100 trilyon hanelik hesaplamayı tamamladı. Geçen ekim ayında başlayan bu hesaplama mart ayına kadar sürdü ve 157 gün sonunda bulut üzerinde 82000 TB’lık veri akışı yapıldı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla