Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Özgür Erdursun’dan EYT açıklaması! “5 milyon kişinin emekliliği yanlış hesaplanıyor”

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, E TV Türkiye’de Şebnem Arda Boğa‘nın konuğu oldu. Canlı yayında çalışma hayatına ilişkin gelen soruları yanıtlayan ve EYT konusuna da değinen Erdursun, E-Devlet üzerinden hizmet veren Çalışma Hayatı sisteminin en az 3-5 milyon kişinin emekliliğini yanlış hesapladığını gerekçeleri ile birlikte anlattı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, KENDİ Youtube kanalından da canlı yayınlanan programda E TV Türkiye’den Şebnem Arda Boğa’nın konuğu oldu ve canlı yayında vatandaşlardan çalışma hayatına ilişkin gelen soruları yanıtladı. EYT konusuna da değinen Erdursun, E-Devlet üzerinden hizmet veren Çalışma Hayatı sisteminin en az 3-5 milyon kişinin emekliliğini yanlış hesapladığını gerekçeleri ile birlikte anlattı.

Erdursun, şunları söyledi:

İLK İŞE BAŞLAMA TARİHİ VAR AMA SİGORTA PRİMİ YOK İSE…

“Çalışma Hayatı diye yeni bir uygulama Çalışma Bakanlığı tarafından E-devlet üzerinden yürürlüğe sokuldu. Çalışanlar, geçmiş döenmde çalışmış olanların ne zaman emekli olacaklarını E-devlet üzerinden görebilecekleri bir sistem devreye sokuldu. Bu sistem tamamen yanlıştır diyemeyiz, kısmen yanlış. Bir kişi ilk defa SSK’lı olduysa, o tarihe göre ne zaman emekli olacağı konusunda doğru bilgi veriyor. Ancak ilk işe başlama tarihinde işe girişi var ama işe girişle ilgili prim yatırılmamış olanlar var. Bu kişilerin ilk işe girişleri görünür ama tüm kollara tabi primleri yatırılmadığı için ilk işe başlama tarihletri kabul edilmez. Bu sistem bir robot. Akıllı bir sistem ama olaya sabit ve düz mantıkla bakan bir sistem. Bu nedenle de ilk sigorta girişi var ama adına sigorta yatırılmasa dahi bu sistem başlangıç tarihini emeklilik hesaplamasında kabul ediyor. Yani bu durumdaki bir kişi bu sisteme güvenip de emeklilik tarihi planlarsa hayal kırıklığına uğrar.

STAJYER VE ÇIRAKLARIN İŞE BAŞLAMA TARİHLERİ

Bu sistem stajyer ve çırakların da ilk işe başlama tarihlerini emeklilik hesaplamasında doğru kabul ediyor. Oysa stajyer ve çıraklık sigortaları emeklilik hesabına dahil edilmez.

“SİSTEM EN AZ 3-5 MİLYON KİŞİNİN EMEKLİLİĞİNİ YANLIŞ HESAPLIYOR”

En son primine göre hesaplayıp hangi statüden emekli olacağını hesaplıyor ama emeklilik böyle hesaplanmıyor. Emeklilikte son ödenen 2520 güne göre en çok hangi statüden prim varsa o statünün şartlarına göre emekli olması gerekiyor. Sistem kısmen doğru ama en az 3-5 milyon kişinin emekliliğini yanlış hesaplayan bir sistem.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir