Connect with us

POLİTİKA

Memleket Partisi resmen TBMM’de!

Memleket Partisi resmen Meclis’te. İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ile Yalova Milletvekili Özcan Özel’in Memleket Partisi’ne geçmesiyle birlikte Meclis’teki parti sayısı 13’e yükseldi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, kuruluş evraklarını İçişleri Bakanlığı’na vererek resmen partisini kurdu. Kuruluşun ardından 24 Haziran’da yapılan milletvekilliği seçimlerinde 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde CHP’den seçilen İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ile Yalova Milletvekili Özcan Özel, partilerinden istifa ederek Memleket Partisi’ne üye oldu.

MECLİS’TE BULUNAN PARTİ SAYISI 13’E YÜKSELDİ

CHP’den ayrılan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ile Yalova Milletvekili Özcan Özel, 17 Mayıs tarihinde Memleket Partisi’ne katıldı. 3 Vekilin Memleket Partisi’ne geçmesiyle birlikte Meclis’te bulunan parti sayısı 13’e yükseldi.

MECLİS’TEKİ KOLTUK DAĞILIMI!

Son yapılan değişikliklerle birlikte TBMM’nin sandalye dağılımına bakıldığında AK Parti’nin 288, CHP’nin 136, HDP’nin 55, MHP’nin 48, İYİ Parti’nin 36, Türkiye İşçi Partisi’nin 3, Saadet Partisi’nin 1, Demokrat Parti’nin 2, Büyük Birlik Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Yenilik Partisi ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) de birer milletvekilleri var. Meclis’te 7 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

2021 YILINDA 2 YENİ SİYASİ PARTİ KURULDU

Memleket Partisi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıkladığı faaliyette olan siyasi partiler listesinde de yer aldı. Listeye göre 2021 yılında kurulan 2 partiden biri Memleket Partisi, diğeri ise Gelişim ve Demokrasi Partisi oldu. Memleket Partisi’nin kurulmasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı listesindeki parti sayısı da 107’ye yükseldi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply