Connect with us

EKONOMİ

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR? Şartlar ve Detaylar Neler?

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR? Şartlar ve Detaylar Neler?

Yayınlanma tarihi:

Çalışanlar için kıdem tazminatı, önemli bir konu. Ancak bu tazminatı alabilmek için belirli şartlar gerekiyor. İşte detaylar:

Kıdem tazminatı, bir yıldan fazla çalışmış ve iş akdini kıdem tazminatı hakkı doğuracak şekilde sonlandırmış işçilere veriliyor. Ancak işçinin haklı bir nedenle işi bırakması veya işverenin haklı bir neden olmadan iş akdini sonlandırması gerekiyor.

Mali Müşavir Onat Benlioğlu, kıdem tazminatı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İşçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için en az bir yıl çalışmış olması ve iş akdinin kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sonlandırılması gerektiğini belirtti. Bu durumlar arasında emeklilik, evlilik sonrası bir yıl içinde işten ayrılma, askerlik hizmeti veya emeklilik şartlarının tamamlanması gibi durumlar yer alıyor.

Öte yandan, işverenin haklı bir neden olmadan iş akdini sonlandırması durumunda da işçiye kıdem tazminatı ödenmesi zorunlu hale geliyor. Ancak işçinin kendi isteğiyle istifa etmesi, işverenin haklı nedenle iş akdini sonlandırması veya işçinin bir yıllık kıdemi doldurmamış olması gibi durumlar kıdem tazminatı hakkı kazanılamayacağı durumlar arasında sayılıyor.

İşçinin kıdem tazminatı talep etmesi durumunda, işverene bu durumları kanıtlayıcı belgeleri sunması gerekiyor. Ayrıca, işverenin haklı nedenle yaptığı feshin gerçek dışı olduğunun iddia edilmesi halinde, işçi arabuluculuk sürecine başvurabilir ve gerekirse dava yoluna gidebilir.

Bir yıldan az çalışmış işçilerin kıdem tazminatı talep etme hakkı bulunmamakla birlikte, işe iade davası kazanılması durumunda bu süreçte geçen 4 aylık dönemin eklenmesiyle birlikte toplam çalışma süresi bir yılı doldurursa, işçi kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem tazminatı alabilmek için işçilerin bu şartları iyi bilmesi ve gerektiğinde haklarını savunabilecek adımları atması önem taşıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla