Connect with us

EKONOMİ

İstanbul’da 65 Yaş Üstü Yolcular Ücretsiz Toplu Taşımayı Kullanmaya Devam Edecek mi? Son Noktayı İETT Koydu

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği’nin, 65 yaş ve üstü yolcular için ayda 4 gün hariç ücretsiz taşıma yapmama kararı tartışmalara neden olmuştu.

Yayınlanma tarihi:

İstanbul'da 65 Yaş Üstü Yolcular Ücretsiz Toplu Taşımayı Kullanmaya Devam Edecek mi? Son Noktayı İETT Koydu

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği’nin, 65 yaş ve üstü yolcular için ayda 4 gün hariç ücretsiz taşıma yapmama kararı tartışmalara neden olmuştu. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürü İrfan Demet, bu uygulamanın İstanbul’da geçerli olmayacağını ve ücretsiz taşımanın devam edeceğini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın özel halk otobüslerine yönelik desteğini yetersiz bulan Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB), Türkiye genelinde 65 yaş üstü vatandaşlar da dahil olmak üzere 18 farklı grup yolcunun ayın yalnızca 1 ila 4 günü arasında ücretsiz taşınabileceğini ve diğer günlerde ücret talep edileceğini duyurmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İETT Genel Müdürü İrfan Demet, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak şunları belirtti: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ulaşım vizyonu doğrultusunda uygulamaya koyduğumuz Özel Taşımacılık İşletim Sistemi (ÖTİS) sayesinde, ücretsiz taşınan yolcuların maliyetleri İBB tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle yolcularımıza ve halk otobüsü işletmecilerine mağduriyet yaşatılmamaktadır. Dolayısıyla, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin (TÖHOB), 4736 Sayılı Yasa kapsamında ücretsiz taşınma hakkına sahip yolcu gruplarını, tüm illerde faaliyet gösteren halk otobüsleri tarafından taşımamak istemelerine yönelik açıklama ve uygulamaları İstanbul’da geçerli olmayacaktır.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla