Connect with us

TÜRKİYE

İŞKUR Geleceğin Mesleklerini Duyurdu: Bu 10 Mesleğe Sahip Olanları Şirketler Havada Kapıyor

Yayınlanma tarihi:

İŞKUR Geleceğin Mesleklerini Duyurdu: Bu 10 Mesleğe Sahip Olanları Şirketler Havada Kapıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR’un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırma, gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekleri ve en fazla eleman aranan 10 mesleği belirledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, işgücü piyasasının ihtiyaçlarını belirlemek ve çözümler üretmek için yürütülen çalışmalar kapsamında, İŞKUR’un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuçlarını duyurdu.

Bu araştırmaya göre, gelecek 10 yılda öne çıkması beklenen meslekler arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü bulunuyor. Ayrıca, işverenlerin en fazla eleman aradığı 10 meslek de belirlendi.

İŞKUR’un 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmaya göre, iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü oldu. Bu sektörde, en fazla eleman aranan meslekler arasında makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü bulunuyor.

Ayrıca, açık işlerde en fazla aranan beceriler “yeterli mesleki ve teknik bilgi” ve “iş tecrübesi” olarak belirlendi. Araştırmada, eleman temininde güçlük çekilen mesleklerin başında makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satış danışmanı, tır-çekici şoförü, yük taşıma şoförü, akaryakıt satış elemanı ve çelik kaynakçısı yer aldı.

İş yerlerinin bir yıl sonraki istihdam artış beklentisinin yüzde 5,4 olduğu tespit edildi. Bu bağlamda, en fazla istihdam artışı beklenen meslekler arasında garson, kurye, satış danışmanı, makineci (dikiş), inşaat işçisi, ahşap mobilya imalat ustası, ark kaynakçısı, yük taşıma şoförü, konfeksiyon işçisi ve ağ teknolojileri meslekleri bulunuyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement