Sosyal medyada bizi takip edin

Emeklilik

İkinci EYT paketi: Ev hanımlarına ve esnaflara erken emeklilik geliyor

Ev hanımlarına ve esnaflara yönelik erken emeklilik düzenlemesi kısa süre içinde meclise sunulacak.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Ev hanımlarına ve esnaflara yönelik erken emeklilik düzenlemesi kısa süre içinde meclise sunulacak. Bu düzenleme ile her iki kesime de erken emeklilik imkanı sağlanacak.

Gazete Duvar’ın son dakika olarak bildirdiğine göre, geçen yıl seçim vaadi olarak verilen ev hanımlarına emeklilik ve Bağkurlulara erken emeklilik konusu bayram sonrası gündeme gelecek. Düzenlemenin detayları da netlik kazanmış durumda.

Ev hanımlarına yönelik düzenlemede, isteğe bağlı sigortalılık primi 2024 yılında 6,400 lira 80 kuruş olarak belirlenmiş. Ancak ev hanımları için devlet bu tutarın 1/3’ünü karşılayacak; böylece ev hanımları aylık 4,267 lira 20 kuruş prim ödeyerek sigortalı olabilecekler. Geri kalan 2,133 lira 60 kuruş devlet tarafından karşılanacak.

Ayrıca ev hanımlarına, her çocuk için emeklilik yaşının 1 yıl erken olması sağlanacak bir yıpranma payı verilmesi bekleniyor.

Bağkurlular için ise, emeklilik için gerekli olan prim gün sayısının 9,000’den 7,200’ye düşürülmesi planlanıyor. Böylece 1999 öncesi sigorta girişi olan Bağkurlular, 7,200 prim gününü doldurarak erken emekli olabilecekler.

Düzenlemenin detayları üzerinde son aşamalara gelindiği ve kısa süre içinde meclise sunulacağı bildiriliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam