Connect with us

EYT

EYT açıklaması…Bakan Bilgin’den yatmayan EYT maaşlarıyla ilgili yeni açıklama

Yayınlanma tarihi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında emekliliğe hak kazanan vatandaşların maaşlarının bu ay sonuna kadar bağlanacağını ifade etti.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, NTV canlı yayında soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

MUHARREM İNCE’NİN ADAYLIKTAN ÇEKİLMESİ

Kirli bir operasyon yapılması kabul edilemez. Operasyonun adresi Pensilvanya gibi gözüküyor.

EYT BAŞVURULARI

Bizim tahminimiz 1 milyon 250 bin kişinin başvurmasıydı ama başvuru sayısı 1 milyon 700 bin kişide kaldı. Diğerleri emekli olmamayı tercih etti. Bunların da yaklaşık 1 milyonu, bugünkü rakamlara bakamadım, çok yoğundum ama 1 milyon kişi civarında emekliliği hak eden EYT’linin maaşları bağlandı.

700, 750 bin veya 800 bin kişi kaldı, onların da her gün bağlanıyor.

‘BU AYIN SONUNA KADAR TÜM MAAŞLARIN BAĞLANACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ’

Burada şunun altını çizmem lazım: Bizim normal şartlarda emekli olan yurttaşımızın sayısı ayda 30-40 bin civarında. Yılda da 350-400 bini buluyordu. Ama ilk defa SGK çalışanları büyük bir fedakarlıkla, cumartesi- pazar çalışarak kat kat artarak  üstün bir performansla bu sayısı 1 milyona yaklaştırdılar. Bu ayın sonuna kadar bütün EYT’lilerin maaşlarının bağlanacağını tahmin ediyoruz. Ama şunu söyleyelim Mayıs’ın 1 hafta sonrası tamamlandı, kimsenin bir endişesi olmasın. Emeklilikte yaşa takılanlardan şartlarını yerine getirenlerin birikmiş maaşları, birikmiş bayram ikramiyeleri, bütün hakları hesaplarına yatacak.

‘EYT’LİLERE BİR ŞANS DAHA VURDU…’

Onlara başka bir şans daha vurdu. Banka reklamlarından görüyorsunuz, ‘EYT’liler bize gelin, promosyon vereceğiz’ diyorlar. Bu bizim hesabımızda yoktu, bu da bankaların EYT düzenlemesine bir ödülü gibi değerlendirebilir.

‘SGK ÇALIŞANLARININ EMEKLERİNE HAKSIZLIK ETMEYELİM BU SÖYLENTİLERLE’

Bakan Bilgin, SGK çalışanlarının ek mesai ödemelerinin Haziran’da bitmesi sonrası, emekli maaşları bağlanmama ihtimaline karşı endişe duyan vatandaşlara da şu sözlerle seslendi:

“Büyük ölçüde bitecek, Haziran’ın sonuna kalma durumu da yok. Şunu da söyleyeyim, SGK çalışanları biz fazla mesai ücreti verdik diye yapmadılar bunu. Biz fazla mesai ücretini sonradan verdik. Fazla mesai de büyük bir para değil, ona bakmadan fedakarca çalıştılar. Onların emeklerine haksızlık etmeyelim bu tür söylentilerle.

‘EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK’

En düşük memur maaşı 22 bin lira olacak. Refah payı ile birlikte en düşükten yukarıya doğru bir düzenleme yapacağız.

‘7 BİN 500 ÜZERİ EMEKLİ MAAŞI ARTACAK’

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 yaptık. Ama bu rakamın üzerinde alana zam yapılmadı. Temmuz ayında 7 bin 500 TL’nin üzerinde maaş alanlara uygulanacak zam oranı maaşa göre belirlenecek. Aşağıdan yukarıya doğru bir artış yapacağız. Rahat edecekleri bir düzenleme yapacağız.

3600 EK GÖSTERGENİN KAPSAMI

3600 ek göstergede hazırlığımız tamam. Meclis açılır açılmaz birinci dereceye gelen tüm kamu görevlileri bundan yararlanacak. Eksik kalan tüm kesimler de hakkını alacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücreti Temmuz ayında değerlendireceğiz. Amacımız asgari ücreti belli bir düzeyde tutmak.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter

Bu Haber Hakkında Fikrin mi Var? Sesini Sosyal Medyada Duyur

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla