Connect with us

EKONOMİ

Ev Sahiplerine Dikkat! Kira Geliri Beyanname Dönemi Başladı: 21 Bin Lira İstisna ve Bilmeniz Gerekenler

Evini kiraya veren mülk sahipleri için önemli bir haber geldi

Yayınlanma tarihi:

Evini kiraya veren mülk sahipleri için önemli bir haber geldi: Bu yıl 21 bin liralık istisnadan yararlanma fırsatı başlıyor! İşte vergi matrahlarından düşülecek detaylar ve işlemlerle ilgili önemli bilgiler.

1 Mart’ta başlayacak olan gelir vergisi beyanname dönemi, milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. 2023 yılında evini ya da iş yerini kiraya verip gelir elde edenlerin Mart ayının sonuna kadar bu geliri Maliye’ye bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde istisna hakkı kaybolabilir ve vergi cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

Artık işlemler daha da kolaylaştı! Vergi dairesine gitmek yerine internet üzerinden hazır beyanname sistemini kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine giriş yaparak hazır beyannameleri doldurabilir ve vergi matrahınızdan bazı masrafları düşerek verginizi indirebilirsiniz.

Ayrıca, evinizle ilgili yaptığınız tadilat, sigorta gibi masrafları da matrahtan düşebilir ve kredi faizlerini de vergi matrahından indirebilirsiniz. Bu sayede vergi yükünüzü azaltabilirsiniz.

Beyanname verildikten sonra, vergi çıkarsa bankadan ödeme imkanı bulunmaktadır. Ancak çıkmazsa sadece damga vergisini banka üzerinden ödeme imkanı bulunmaktadır. Ödemeleri kredi kartı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla