Connect with us

Emeklilik

Emeklilerin Heyecanla Beklediği Bayram İkramiyeleri: Kimler Yararlanacak ve Ne Zaman Ödenecek?

Yayınlanma tarihi:

Emeklilerin Heyecanla Beklediği Bayram İkramiyeleri: Kimler Yararlanacak ve Ne Zaman Ödenecek?

Emekli vatandaşlar, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde her yıl heyecanla bekledikleri zamlı ikramiyeler için geri sayıma geçti. Bu ödemelerle ilgili merak edilen tüm detaylar, Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz tarafından açıklandı. İşte, bayram ikramiyeleriyle ilgili önemli bilgiler…

Bayram İkramiyeleri Nedir?

Bayram ikramiyeleri, 2018 yılından bu yana Ramazan ve Kurban Bayramları’nda emeklilere verilen ek ödemelerdir. Bu ikramiyeler, 2018’de 1.000 TL’den başlayarak zamanla artış göstermiş ve son olarak geçtiğimiz yıl 2.000 TL’ye yükseltilmiştir. Meclis’ten geçen son torba yasa ile birlikte bayram ikramiyeleri için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda ilave madde eklenmiştir.

Kimler Yararlanabilir?

Bayram ikramiyelerinden, SGK üzerinden maaş alan tüm emekliler yararlanabilir. Bu kapsamda, emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bunların hak sahipleri ikramiye alacaklardır.

Dul ve Yetim Aylığı Alanlar

Dul ve yetim aylığı alanlar da bayram ikramiyelerinden faydalanabilirler. Ancak, bu durumda hisse oranına göre ödeme yapılır. Örneğin, eşiniz vefat etmiş ve sosyal güvencesi varsa, geride kalanlara dul ve yetim aylığı adı altında maaş bağlanır.

Ödeme Zamanı ve Başvuru Süreci

Bayram ikramiyeleri, hükümet tarafından 2 ile 5 Nisan arasında ödeneceği açıklanmıştır. Yeni emekli olacaklar ise emeklilik başvurusunu takip eden aydan itibaren maaş almaya hak kazanır ve ikramiye alabilmek için dilekçelerini 31 Mart’a kadar vermeleri gerekmektedir.

Örnek Hesap ve İş Kazası Durumunda Ödemeler

Ödeme miktarı, örneğin iş kazası durumunda sürekli iş göremezlik oranına göre belirlenir. İkramiyelerin miktarı, yüzdelik oranlarla doğru orantılı olarak hesaplanır.

Emekliler, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde bu ödemelerle birlikte maddi anlamda rahatlama yaşayacaklarını umut ederken, bayram öncesi gelen bu müjdeli haberle sevinçlerini paylaşıyorlar.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement