Connect with us

EKONOMİ

Ekvador’da Azami Maaş Uygulaması Başlıyor

maaslara-asgari-sinirGüney Amerika ülkesi Ekvador’da yeni bir yasa ile dünyada ilk kez maaşlara tavan ücret uygulaması yürürlüğe girecek. Yasaya göre şirketlerin üst düzey çalışanlarına verebilecekleri maaş asgari maaşın 20 katını aşamayacak.

İşsizliğin 4.1 ile bölgesinde en düşük seviyede bulunduğu ülkenin ekonomi bakanı yeni iş kanuna eklediği madde ile ülkedeki gelir adaletsizliğini de azaltmayı planlıyor. Latin Amerika’nın en az yoksulluk oranına da sahip olan ülkenin yönetimi 2007’de göreve geldiğinde ilk icraat olarak kamu maaşlarında da 20 kat kuralını yürürlüğe koymuştu. Bu süre zarfında ülkede 150 dolar olan asgari ücret 370 dolara kadar çıktı.

Batı Dünyası da Tartışıyor

Öte yandan benzer bir uygulamayı batı dünyası da tartışıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bazı şirketlerde en üst kademe ile en alt kademe arasındaki maaş oranının 1300’lere kadar çıktığı ortaya çıktı. Testlerde yüksek oranların çıktığı sektörlerin başında perakende ve madencilik geliyor. Aynı araştırmada Birleşik Krallık genelindeki maaş farkı ise 130 kat olarak çıktı.

2008 krizi sonrası da ABD’deki finans şirketlerinin yöneticlerinin aldığı milyon dolarlık maaşlar uzun süre kamuoyunu meşgul etmişti.

Türkiye’de Olsaydı Azami Ücret 19220 TL Olacaktı

Söz konusu yasa Türkiye’de uygulansa azami ücret, halen net 961 TL olan asgari ücretin 20 katı olan 19220 TL olacaktı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır