Connect with us

EKONOMİ

CHP’li Ömer Fethi Gürer’den EYT açıklaması! “Teklif AKP’nin oyları ile iptal edildi”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilerin intibak sorunu ve taşeron işçi sorunu hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin Niğde İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilerin intibak sorunu ve taşeron işçi sorunun, en kısa zamanda mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Gürer, bu ve benzeri konularla ilgili olarak TBMM Başkanlığına verdiği Kanun Tekliflerinin, AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini de belirterek, “Emeklilerimizin, taşeron işçilerin ve diğer konularla ilgili mağduriyetlerin giderilmesi için verdiğimiz mücadeleyi, sorunlar çözülene kadar devam ettireceğiz” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Niğde İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, hem parlamento çalışmaları hem de seçim bölgesinde yaptığı gezilerde tespit ettiği sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 1 Ekim tarihine kadar tatile girdiğini anımsattığı basın toplantısında, Türkiye ve Niğde gündemi ile vatandaşların yaşadığı sorunlara ilişkin görüş ve önerilerini sıraladı.

8 BİNDEN FAZLA SORU ÖNERGESİ

26’ıncı dönem ve 27’nci dönemde toplam 8 bin 812 yazılı ve sözlü soru önergesi verdiğini belirten Gürer, bu süre içerisinde 450 Meclis araştırması ve 350 kanun teklifi verdiğini söyledi.

EYT, CİDDİ BİR SORUNDUR VE ÇÖZÜLMELİDİR

TBMM Başkanlığına sunduğu kanun tekliflerinden bazılarını da sıralayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bunlardan en önemlisinden biri de emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili mağduriyetin giderilmesi konusundaki kanun teklifimdi. Türkiye’de 5 milyonu aşkın EYT’li bulunuyor. Gerekli olan sigorta pirimi ve gün sayısını tamamladığı halde, emekli olabilmesi için getirilen 58 yaş sınırına takılan EYT’Liler ne yazık ki büyük mağduriyet yaşıyor. Prim ve gün sayısını doldurduğu halde, getirilen yaş sınırına takıldığı için emekli olamayan ve bu konuda ciddi mağduriyet yaşayan EYT’lilerin verilmeyen haklarının alınması için verdiğim kanun teklifi ne yazık ki AKP’nin oylarıyla reddedildi ama bizin bu konuyla ilgili mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.

EMEKLİLEKTE YAŞA TAKILANLARIN BEKLENTİLERİ

2006 yılında yapılan düzenlemeyle aylık bağlama oranlarının düşürülmesinin emekliler üzerindeki olumsuz etkisinin yansımalarının da karşımıza ciddi oranda mağduriyet olarak çıktığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu tarihten itibaren emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e çıkarıldı. Bu mağduriyetin giderilmesi için verdiğim ancak reddedilen kanun teklifimi yeniledim. Çünkü emeklilerin bu konuyla ilgili hak mücadelesini sonuna kadar destekliyorum ve bu hakkın sonuna kadar onlara verilmesinin gerekliliğine inanıyorum” dedi.

İNTİBAK YASASI ŞART

Emeklilerin günümüzde, 2000 yılı öncesi, 2000-2008 yılları arası ve 2008 yılından sonraki düzenlemeler olmak üzere 3 ayrı şekilde maaş aldıklarına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu 3 farklı maaş uygulaması, intibak yasasıyla düzenlenmesi gerekiyor. 2000 yılından önce emekli olanlar ile bu tarihten sonra ve son alarak da 2008’den sonra emekli olanların aynı prim ve gün sayısına sahip olmalarına rağmen maaşları arasında ciddi fark var. Bu farklar emekli lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmeli” ifadelerini kullandı.

1500 LİRA İLE GEÇİNİLEMEZ

Bugün 1500 lira civarında maaş olan emeklilerin, aldıkları açlık sınırının altındaki ücretle geçinmelerinin mümkün olmadığına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeklilere dini bayramlarda ikramiye verilmesi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öneride bulunmuştu. Şu anda dini bayramlarda verilen ikramiyelerin en azından asgari ücret seviyesine çıkarılması için de hazırladığım Kanun Teklifini, Meclis Başkanlığına sundum” diye konuştu.

1 MİLYON 200 BİN TAŞERON KADROYA ALINACAKTI AMA…

Düzenlediği basın toplantısında ülkemizdeki taşeron işçi sorununa da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılında çıkarılan 696 sayılı KHK ile 1 milyon 200 bin taşeron firma çalışanının, asli kadroya alınacağı açıklanmasına rağmen, çok sayıda kurumda halen onbinlerce işçinin taşeron statüsünde çalıştırılmaya devam ettiğini vurguladı.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI HALEN TAŞERON

Belediyelerdeki taşeron firma çalışanlarının, belediyelerin kendi bünyesinde oluşturduğu şirkete devredildiğini ve 400 bin çalışanının halen asli kadroya alınmadığını anlatan Gürer, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu İktisadi Teşekküllerinde (KİT) halen çok çaşıda işçinin taşeron olarak çalıştırılmaya devam ettiğini kaydetti.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Gürer, “Eşit işe eşit ücret ve kadro verilerek, bu kişilerin çalıştırıldığı kurumlarda kadroya alınması, yüzde 70 hizmet sözleşmesine takılan ve bu nedenle kadro verilmeyen taşeron işçilerin de kadroya alınması KİT’lerdeki çalışanlara kadro verilmesi gerekiyor. Taşeron modern köleliktir, tamamen kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TYP’LİLERİN SORUNLARI

Toplum Yararına Programı (TYP) Kapsamında çalıştırılanların işçi tanımına bile sokulmadığını, 1 yıl çalıştırılıp işten çıkarıldığını belirten Gürer, bu konuda olanları da mutlaka sürekli işçi kadrosuna alınması gerektiğini söyledi.

MİLLİ EĞİTİM’DEKİ GEÇİCİ PERSONELİN BEKLENTİLERİ

Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 10 ay çalıştırılıp, yılın 2 ayında çalıştırılmayan 32 bin işçinin şu anda işten çıkarıldığını belirterek, bu konudaki çalışanlara da asli kadro verilmesi ve sürekli kadroya alınması gerekliliğine işaret etti.

3600 EK GÖSTERGE

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ek 3600 gösterge ile ilgili verilen sözlerin de halen yerine getirilmediğine dikkat çekerek, hemşire, öğretmen, polis ve din görevlilerine bu hakkın tanınması gerektiğini vurguladı.

ÇÖZÜM CHP’DE

Gürer, son 2 ay içinde 44 belde ve köyü ziyaret ettiklerini; il, ilçe, kadın ve gençlik kolları ile birlikte halkın sorunların yerinde tespit ettiklerini de ifade ederek, “Sorunları da çözüm yollarını da biliyoruz. Çözüm; ilk yapılacak seçimde halkın vereceği oylarla CHP’dedir” şeklinde konuştu.

Gürer, basın toplantısında çiftçi ve üreticilerin sorunlarına da değindi. Tarımda plansızlığın giderek sorunların ağırlaşmasana neden olduğunu belirtti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply