Connect with us

EKONOMİ

CHP’li Gürer’den AK Parti’nin EYT çalışması hakkında açıklama!

Yayınlanma tarihi:

Güncellenme tarihi:

Daha önce konuya soğuk baktığını net bir dille ifade eden ve seçim kaybetme pahasına EYT konusunda adım atmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti gerçekten fikir mi değiştirdi? Son günlerde iktidar cephesinde EYT çalışması yapıldığına dair ortaya atılan kulis bilgileri doğru mu? CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, E TV Türkiye’de Şebnem Arda Boğa’nın canlı yayın konuğu oldu. Gürer, EYT konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gürer’in açıklamaları şöyle:

“İKTİDAR SEÇİM ÖNCESİ KISMİ İYİLEŞTİRMELERE GİDEBİLİR”

“Adalet ve Kalkınma Partisi genelde seçim dönemlerinde emekçilere bir takım sözler veriyor. Ama uygulamada o sözleri yaşama geçirmiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Benim olduğum süreçte bu iş çözülmeyecek” şeklinde net ifadeleri var. Kendisi ülkenin tek yetkilisi ve tek karar alıcısı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifadelerini değerlendirdiğimizde bir sonucun ortaya çıkmayacağını söyleyebiliriz. Ama şöyle bir şey oluabilir. Seçim öncesi bazı kısmi iyileştirmelere gidebilirler.

“YABANCI UYRUKLULARA VERİLEN HAK, EYT’LİLERE VERİLMİYOR”

Örneğin eşler işten çıkarıldığında yaşları 58’e gelmemişse sosyal güvenlik hakkından yararlanamıyorlar. Suriyelilere tanınan haklar onlara tanınmadı. Bu noktalarda bazı iyileştirmelerle sanki bir şey yapmış gibi kamuoyuna sunabilirler. Ama EYT’liler bu konuda çok deneyimli artık. Kendi kayıplarının telafisi giderilmeden bu işin sonuçlanmayacağını ve bunu kabul etmeyeceklerini ifade ediyorlar. Düşünebiliyor musunuz, ne kadar acı bir şey. Ülkemize gelen yabancı uyruklulara tanınan haklar kendi vatandaşlarımıza tanınmıyor.

“AYLIK BAĞLAMA ORANLARI NEDENİYLE EMEKLİ OLANLAR DA MUTSUZ”

99’daki yasa yetmiyormuş gibi bu iktidar emeklilik yaşını kademeli olarak 65’e kadar arttırdı. Emeklilik yaşı dışında aylık bağlama oranlarının düşürülmesi nedeniyle emekli olanlar da mutlu değiller. Böylece sisitem EYT’lileri daha da mağdur edici boyutlara erdi.

“AKP DÜN İKTİDARA GELMEDİ! 20 YILDIR ÇÖZMEDİĞİ SORUNU 20 GÜNDE ÇÖZERSE MEMNUN OLURUZ. AMA GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM”

AKP dün iktidara gelmedi.  20 yıldır iktidarda. 20 yıldır yapmadıklarını 20 günde yaparlarsa biz bundan memnun oluruz. Niye yaptınız demeyiz ama bunu çok gerçekçi ve anlaşılır bulmuyorum. Çünkü geçen seçimlerden önce de böyle gündemler yarattılar. Artık inandırıcılıklarını söz olarak yitiridiler. Benim verdiğim kanun tasarısı hala mecliste bekliyor. Onun dışında başka bir partinin getirdiği bir kanun tasarısı, meclis gündemine alınmış bir teklif yok. Bir çalışma var mı derseniz, olabilir. Bir komisyon kuraralar ve o komisyonun çalışmaları bir türlü bitmez.

“EYT ÇÖZÜLMEZ İSE İLK SEÇİMDEN SONRA BİZİM TAVRIMIZ NET”

EYT’lileirn sorunları mutlaka çözülmeli ve kim çözerse biz onun yanında oluruz ama gerçekçi olalım. Bunlar seçimlere yakın gündeme getirilip sonra da ben bir şey demedim diyecek kadar kolay ve basit olmaktan çıktı. Ben yerel seçimlerde gördüm. İlk seçimde EYT yazılı olanlar ikinci seçimde Ekrem Bey’e oy verdiler. Yapılacak ilk seçimde vatandaşlarımızın oyları ile bu süreçler sonlanacaktır. Biz EYT çalıştayı da yaptık. Tavrımız net. Bu sorun çözülmez ise çözüm konusunda genel başkanımızın net bir duruşu var.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla