Connect with us

EKONOMİ

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı: Haftalık Çalışma Saati İçin Şimdilik Değişiklik Yok!

Çalışma saatleri konusu, milyonlarca çalışanın dikkatle takip ettiği bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor.

Yayınlanma tarihi:

Çalışma saatleri konusu, milyonlarca çalışanın dikkatle takip ettiği bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor.

Son günlerde, haftalık çalışma saatlerinin azaltılacağına dair çeşitli söylentiler yayılmıştı. Ancak, konunun en yetkili ismi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Dünya Trendi:

Dünya genelinde çalışma saatlerinin kısalması eğilimi başlamış durumda. İngiltere’de haftalık çalışma saatlerinin 40’a indirilmesi gibi adımlar atılmışken, bazı ülkelerde çalışma saatleri 36 saate kadar düşürülmüş durumda. Bu küresel trend, Türkiye’de benzer bir adımın atılması beklentisini artırmıştı.

Çalışma Bakanı’nın Açıklaması:

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili açıklama yaparak, “Çalışma hayatı dinamik bir yapıya sahip ve her zaman üzerine konuşulması doğaldır. Ancak, şu anda çalışma saatlerinde bir değişiklik için herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.” ifadelerini kullandı. Işıkhan, çalışma saatlerindeki olası bir değişikliğin henüz gündemde olmadığını belirtti.

Özetle:

Türkiye’de özel sektörde çalışma saatlerine sık sık riayet edilmediği biliniyor. Haftalık 45 saatten fazla çalışma yapılan birçok işyerinde, saatlerin kısalması halinde bile önemli bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, şimdilik haftalık çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla