Connect with us

EKONOMİ

ÇALIŞANLARA YÜZDE 20 EK ZAM KARARI RESMİ GAZETE’DE! Kimler Faydalanacak?

ÇALIŞANLARA YÜZDE 20 EK ZAM KARARI RESMİ GAZETE’DE! Kimler Faydalanacak?

Yayınlanma tarihi:

Resmi Gazetede Dün Gece Yayımlandı! Emeklilere Bugün 10.000 TL Yatırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladığı yeni karar ile çalışanlara sürpriz bir jest yaparak yüzde 20 ek zam müjdesini duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, milyonlarca çalışanın maaşlarına yüzde 20’lik artış uygulanacak.

23 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “İşsizlik Sigortası Fonu Gelirlerinin, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48. Maddesinin Yedinci Fıkrasında Belirtilen Amaçlar İçin Kullanılacak Oranının Artırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8188)” kapsamında alınan bu karar, işsizlik sigortası fonu gelirlerinin kullanımına yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Bu kararla birlikte, işsizlik sigortası fonu prim gelirlerinin yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkarılması hüküm altına alındı.

Bu kararın etkisiyle, çalışanlara sağlanacak olan ücret artışları, daha önceki yüzde 30 oranından daha avantajlı bir şekilde yüzde 50’lik oran üzerinden hesaplanacak. Bu adım, çalışanların alım gücünü artırmak ve ekonomik şartlara uyum sağlamak amacıyla atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İşsizlik Sigortası Fonu Yeniden Düzenlendi

İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin kullanımına dair alınan bu karar, iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmayı, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmayı ve istihdamı artırıcı tedbirleri içermektedir. Ayrıca, fonun işgücü piyasası araştırma, planlama ve işe yerleştirme gibi hizmetlerde kullanılması öngörülmektedir.

Bu gelişme, çalışanların beklentilerini karşılayan ve ekonomik dengeleri gözeterek yapılan bir düzenleme olarak öne çıkıyor. Yürürlüğe giren karar, 23 Şubat 2024 tarihi itibariyle geçerlilik kazanmış olup, çalışanlara ekonomik anlamda bir rahatlama getirmesi beklenmektedir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla