Connect with us

EKONOMİ

Bütçe Dostu Araçlar Sizi Bekliyor! Sıfır ve İkinci Elde En Uygun 4 Model!

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODD) raporlarına göre, Mayıs ayındaki araç satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,19 oranında düşerek 80.260 adet olarak gerçekleşti.

Yayınlanma tarihi:

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODD) raporlarına göre, Mayıs ayındaki araç satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,19 oranında düşerek 80.260 adet olarak gerçekleşti.

Bayiler, ellerindeki araçları bitirmek için kampanyalar düzenlese de yüksek faiz oranları ve finansman zorlukları nedeniyle satışlarda düşüş yaşandı. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bu düşüşün nedenlerini ve gelecekte beklenen gelişmeleri değerlendirdi.

En Uygun Fiyatlı Sıfır ve İkinci El Araçlar

Sıfır ve ikinci el araç piyasasında en uygun fiyatlı modeller belirlendi. Küçük Hatchback segmentindeki Kia Picanto ve Hyundai i10, ortalama 850.000 TL fiyatlarıyla öne çıkıyor. Ayrıca, Renault Clio ve Fiat Egea da bütçe dostu seçenekler arasında yer alıyor. Bu araçlar, düşük maliyetli ve güvenilir seçenekler arayan tüketiciler için ideal.

Satışlardaki Düşüşün Nedenleri

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, satışlardaki düşüşün nedenleri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüksek faiz oranları ve finansman zorlukları nedeniyle tüketicilerin otomobil alım planlarını ertelediğini görüyoruz. Mevduat birikimlerine sunulan yüksek faiz oranları da bu durumu pekiştiriyor. Bu koşullar altında, cazip kampanyalara rağmen tüketici talebi arzu edilen seviyede değil.”

“Otomobil bir ihtiyaç olduğu için ‘otomobil almak için doğru zaman ne zaman?’ sorusuna her zaman ‘şimdi’ cevabını veriyoruz. Düşük talep nedeniyle cazip kampanyalar sunuluyor ve bu sadece sıfır otomobiller için değil, ikinci el otomobiller için de geçerli.”

Gelecekteki Fiyat Beklentileri

Ertemel, gelecekte otomobil fiyatlarında daha fazla düşüş beklemediklerini belirterek şunları ekledi:

“Maliyetler göz önüne alındığında otomobil fiyatlarında daha fazla düşüş beklemiyoruz. Bu nedenle mevcut fiyat ve koşullardan yararlanmak tüketicinin lehine olacaktır. Araçlarda zorunlu donanımların eklenmesi ek maliyet anlamına geldiğinden, gelecek dönemde %2-3 oranında fiyat artışları görebiliriz.”

İkinci El Araç Piyasası

İkinci el piyasasında yaklaşık 8 aydır devam eden bir durağanlık söz konusu. Krediler ve yüksek mevduat oranları bu pazarda yaşanan daralmanın ana faktörleri arasında. Yaz aylarında bir miktar hareketlilik bekleniyor olsa da, satış adetleri arzu edilen seviyenin oldukça altında seyrediyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla