Connect with us

TÜRKİYE

Borsa İstanbul’da Rekor Üstüne Rekor Kırdı! Son Zamanların En Yüksek Kapanışını Yaptı

Yayınlanma tarihi:

Borsa İstanbul'da Rekor Üstüne Rekor Kırdı! Son Zamanların En Yüksek Kapanışını Yaptı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,38 değer kazancıyla günü tüm zamanların en yüksek kapanışı olan 9.347,17 puandan tamamladı. Endeks, gün içinde ise en yüksek seviye rekorunu 9.406,27 puana çıkardı.

Önceki kapanışa göre 35,06 puan artış yaşayan BIST 100 endeksi, toplam işlem hacmini 143,9 milyar lira olarak kaydetti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,38 değer kaybederken, holding endeksi ise yüzde 0,48 değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,80 ile bilişim sektörü olurken, en çok gerileyen ise yüzde 1,53 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45’te sabit tuttu. TCMB’den yapılan açıklamada, politika faizinin mevcut seviyesinin enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sürdürüleceği ifade edildi.

Öte yandan, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 289 baz puana geriledi.

Analizlere göre, küresel pay piyasalarında, çip üreticisi Nvidia’nın beklentilerin üzerinde kar açıklamasının risk iştahını artırdığı belirtiliyor.

Yarın, yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde büyüme, Almanya’da büyüme ve GfK tüketici güven endeksi öne çıkacak. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.400 ve 9.500 seviyelerinin direnç, 9.300 ve 9.200 seviyelerinin destek konumunda olduğu belirtiliyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement