Connect with us

TÜM HABERLER

Boğaziçi’liler seçim ile gelen rektör istiyor!

Melih Bulu’nun görevden alınması Boğaziçi Üniversitesinde mutluluk ile karşılandı. Öğrenci ve akademisyenler alınan kararın ardından okul bahçesine gittiler.

Melih Bulu’nun görevden alınması Boğaziçi Üniversitesinde mutluluk ile karşılandı. Öğrenci ve akademisyenler alınan kararın ardından okul bahçesine gittiler.

 Bulu’nun göreve başladığı günden beri protesto eylemleri durmuyordu.

Bugün okul bahçesinde çalınan “Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, bezirgan değil” şarkısı alkışlar ile karşılandı.

HERKESİN OY VERDİĞİ BİR SEÇİM İLE REKTÖR SEÇİLMELİ

Kampüste yaşanan mutluluğa rağmen bundan sonraki Rektörün, öğrencilerinin, akademisyenlerinin, çalışanlarının ve mezunların da oy vereceği bir seçim süreci ile seçilmesini istiyorlar. Sosyoloji bölümünde akademisyenlik görevini yürüten Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan, “Şu an kampüsteyim, herkesin yüzü gülüyor. Bizim hep yüzümüz gülüyordu, çünkü haklı olduğumuzu biliyorduk” yaşanan sevinci anlatıyor. Candan, “Bizim derdimiz Melih Bulu’nun şahsıyla değildi, bu atanma yöntemiyleydi. Halen bu taleplerimizin arkasındayız” diyen Candan ekliyor: “Son altı aydır yürüttüğümüz müthiş mücadelenin gücüyle birlikte yola devam edeceğiz.” dedi.

YAŞANAN OLAYLARA ÖĞRENCİLERİN DEDİKLERİ ŞÖYLEDİR;

Uluslararası ticaret bölümü son sınıf öğrencisi Taha Ercoşkun; “Sistemsel bir dönüşüm olmadan, tüm üniversitelerdeki rektörler akademik özerkliğe saygı çerçevesinde demokrasiyle seçilmeden Melih Bey’in görevden alınması tek başına bir şey ifade edemez” dedi.

Sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi Akanda Taştekin, “Boğaziçi bu ülkenin en önemli gündemi değil. İlk kez bir üniversiteye de kayyum atanmıyor. Melih Bulu’nun görevden alınması direnişi sonlandırmayacak. Bu bir başlangıçtır. Kampüse polis girdi, çevresi ablukadan geçilmiyor, özel güvenlik öğrencileri dövdü. Okul içinde soruşturmalar açıldı, öğrencilere davalar açıldı. Okula demir kapı diktiler, öğrenciler ve akademisyenler bu kapının dışında bırakıldı. Bunlar akıllıca yapılmış hamleler değil. Bir kriz hali var ve kriz rasyonel olmayan kararlar da aldırıyor bence yönetici kadrosuna.”ifadelerini kullandı.

‘’BOĞAZİÇİ’NE AYRI STATÜ İSTEMİYORUZ’’

Akademisyen Doç. Dr. Candan yaptığı açıklamada Ankara’da konuşulanların gündemleri olmadığına değinerek, “Ankara’da şu an ne konuşuluyordur, ne hesaplar yapılıyordur, bizim gündemimiz değil. Biz enerjimizi siyasi irade bunu niye atadı, niye geri aldı üzerine harcamaktan ziyade prensipler üzerinden hareket ediyoruz. Bizim taleplerimiz Boğaziçi’ne özel talepler değil, Boğaziçi’ne ayrı bir statü istemiyoruz.” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply