Connect with us

EKONOMİ

Bankalar Uyarıyor: ATM’den Para Çekmede Değişiklikler Yolda!

Yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın değer kaybı, bankaları ATM’lerde para tedavülünü kısıtlamaya itiyor.

Yayınlanma tarihi:

Yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın değer kaybı, bankaları ATM’lerde para tedavülünü kısıtlamaya itiyor.

Son günlerde bankalar, şube sayılarını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yapmıştı. Şimdi ise ATM işlemlerinde radikal değişikliklere gitme zamanı geldiğine işaret ediyorlar.

Birçok banka, 10 TL’lik banknotları ATM’lerde kullanıma kapatma kararı aldı ve para çekme ve yatırma limitlerinde değişiklikler yaptı. Bu kararlar, ülkedeki ekonomik belirsizliğin ve enflasyonun ciddiyetini bir kez daha ortaya koyuyor.

Artık belirlenen limitin altında kalan miktarların şubelerden çekilip yatırılamayacağı ve sadece ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği konusunda duyuru yapıldı. Ancak bu durum, özellikle teknolojiye uzak olan ve okuma yazma bilmeyen 65 yaş üstü vatandaşlar, emekliler ve tüketiciler arasında hoşnutsuzluğa neden oldu.

Bankalar, bu önlemleri alırken, önceden belirlenen banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini artırdılar. Ancak bu karar, bazı kesimlerden eleştiri aldı. Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM’lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla