Sosyal medyada bizi takip edin

EKONOMİ

Alışverişte Belge Düzeni Sıkılaştı! Fiş Almayanlara ve Kesmeyenlere Ceza!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelir artırıcı düzenlemeler kapsamında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelir artırıcı düzenlemeler kapsamında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu düzenleme, alışverişte fiş almayanları ve kesmeyenleri kapsayan ciddi yaptırımlar içeriyor.

Ekonomim’in aktardığı habere göre, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı öneriler arasında alışverişlerde belge düzenlemesi dikkat çekiyor. Bu düzenlemeyle, fiş almayanlar da ceza ödemek zorunda kalacak.

Fiş Almayan ve Kesmenlere Ceza

Yeni düzenlemenin detaylarına göre, fiş almayanlara da kesmeyenlere de ayrı ayrı ceza uygulanacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, satıcılara ve alıcılara yönelik cezaların artırılmasını öngörüyor. Satıcılar için belge düzenine uyulmaması durumunda cezanın 3.400 TL’den 30.000 TL’ye kadar çıkması bekleniyor. Satış bedelinin yüksek olması halinde, düzenlenmeyen tutarın %30’u kadar ceza kesilebilecek.

20 Milyon TL’ye Varan Cezalar

Satışlarını şirket hesabı dışında aile veya başkalarının IBAN hesaplarına havale ederek tahsil eden şirketlere ve kendi hesaplarını kullandıranlara yüksek miktarda para cezası kesilecek. Bu durumda, her iki kesim için en az 30.000 TL, en çok 20 milyon TL ceza uygulanacak.

Alıcılar, 5 gün içinde belge düzenlenmemesini Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirirse bu cezalardan muaf tutulabilecekler.

Başkalarına Ait POS Cihazını Kullananlar

Başkalarına ait POS cihazlarını kullananlar ve POS cihazını başkasına kullandıranlar da ağır yaptırımlarla karşılaşacak. Bu kişiler için asgari 22.000 TL ceza kesilirken, bu rakam 90.000 TL’ye kadar çıkabilecek.

Düzenleme şu anda hazırlık aşamasında olup, bayram sonrasında pek çok vergiyi içeren paketin Meclis’te görüşülmesi ve kısa süre içerisinde yasalaşması bekleniyor. Konunun kısa süre içinde sosyal medyada gündem olmasına rağmen, uygulamanın ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir