Connect with us

EKONOMİ

1999-2008 arası sigorta girişlilere Fatih Altaylı, Kademeli Emeklilik İçin Tarih Verdi

Kademeli emeklilik için düzenleme bekleyen 9 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olan binlerce kişi dün Ankara’da buluştu.

Yayınlanma tarihi:

Kademeli emeklilik için düzenleme bekleyen 9 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olan binlerce kişi dün Ankara’da buluştu. EYT’yi kıl payı kaçıranlar, 17 yıl fazladan çalışmanın haksızlık olduğunu dile getirirken, kademeli emekliliğin ne zaman çıkacağı da merak konusu oldu. Yaklaşan İstanbul seçimine dikkat çeken gazeteci Fatih Altaylı ise milyonların beklediği o soruya yanıt verdi.

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), kademeli emeklilik hakkı talebiyle Ankara’da miting düzenledi. EMADDER Genel Başkanı Mihriban Uğurlu, emekliliğin bir hak olduğunun altını çizerek, çalışan, üreten ve emeklilik primini doldurmuş kişilere “17 ila 20 sene daha yaş bekle” demenin haksızlık olduğunu belirtti. Yapılan düzenlemelerin adaletli ve hakkaniyetli olması gerektiğini kaydeden Uğurlu, “Bu kadar yaş uçurumunu asla ama asla kabul etmiyoruz. Bu yanlıştan hemen bir an önce dönülmeli ve bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir” diye konuştu.

Uğurlu, Türkiye’de sistemin SGK’nın tüm yükünü 9 Eylül 1999’dan sonra çalışanlara yüklendiğini belirterek, “Bu adaletsizliği çözüp çözmemek sizin, ama sandıkta hesap sormak da bizim. Bugün burada hakkımıza sahip çıkarak, doğmuş çocuklarımıza, doğmamış torunlarımıza çok kutsal, çok onurlu bir mücadele bırakıyoruz. Söz veriyorum, bu hakkı alacağız adaleti tecelli ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Herkesin bildiği gibi kademeli emeklilikte kritik tarihler 9 Eylül 1999 öncesindeki sigortalılar prim şartını tamamlayarak yaş beklemeden EYT yasasıyla emekliye ayrıldı. Ancak 9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında çalışmaya başlayanların bazıları, 1 günden dolayı 17 yıl fazladan çalışmak zorunda kalacak.

Milyonlarca kişi kademeli emeklilik müjdesi beklerken, gazeteci Fatih Altaylı YouTube kanalında İstanbul seçimi detayına dikkat çekti. Altaylı konuyla ilgili olarak, ‘Ben her türlü erken emekliliğe karşıyım. Yani insanlar belli bir süre çalışıp ondan sonra emekli olmalıdır. 35 yaşında emekli olunmaz. Ama bir yandan da adalet diye bir şey var. Adalet şunu gerektiriyor. 1 günlük fark ile 17 yıl fark olmaz. Ben işe başlamışım, sen benden 1 gün sonra işe başlamışsın. Sen benden 17 yıl sonra emekli olacaksın. Bu her türlü insafa da izana da her şeye aykırı. O yüzden bu arkadaşların kademeli emeklilik talebi doğrudur” dedi.

Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT yasasına dair sözlerini hatırlatarak, “Ya hiç yapamayacaktın bu EYT’yi, tanımıyoruz diyecektin. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en baştaki tavrı oydu. Sonra cumhurbaşkanlığı seçimi riske girmesin diye yaptı. Şimdi de belediye başkanlığı seçimi riske girmesin diye yapabilir. Çünkü İstanbul’u çok istediğini biliyoruz. Bu sadece bir sayı meselesi. İstanbul’da bunlar kaç kişi? Eğer İstanbul seçimlerini etkileyecek sayıda ise yapabilirler. Aksi takdirde yapmazlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

EYT’nin hem devlet bütçesi hem de şirket bütçelerine yük bindirdiğini vurgulayan Altaylı, “Ekonomide ciddi bir sıkıntıya sevk etti. O yüzden normal şartlarda yapmazlar ama sayıları çoksa yaparlar” dedi.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla