Connect with us

OTOMOTİV

0 KM ve İkinci El Araç Ticaretinde Düzenleme: Yetkili Bayilere Sıkı Yaptırımlar Geliyor

Yayınlanma tarihi:

İkinci el araç ticaretinde yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik değişikliği ile ilk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin belirli davranışlarına karşı sıkı yaptırımlar getirildi.

Yetkili Bayilerin Yetki Belgeleri İptal Edilebilecek

Artık yetkili bayiler, stoklarında bulunmasına rağmen taşıt satışından kaçınma, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etme, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlama, takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirleme gibi tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştıran herhangi bir faaliyette bulunmamalıdır. Aksi takdirde, bu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek.

İptal edilen yetki belgesine sahip işletme ve işletme sahibinin diğer işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl boyunca yeni yetki belgesi verilmeyecek. Bu kararla, ticaretin adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, tüketicinin korunması ve ikinci el araç ticaretinde dürüstlüğün sağlanması hedefleniyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla