Connect with us

EĞİTİM

YTÜ Okulları açıldı

– Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Okulları yapılan açılış töreniyle kapılarını açtı. Davutpaşa Kampüsü’nde tarihi fırın binası restore edilerek açılan okulda öğrenciler eğitim alacak. Açılış töreninde konuşan YTÜ Okulları Kurucusu, YTÜ Rektörü ve YTÜ Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Türkiye’nin en iyi okulunu açtıklarını söyledi.

Eğitimde 112’inci yılını kutlayan Yıldız Teknik Üniversitesi, eğitim zincirine YTÜ Okulları’nı da dahil etti. Bu yıl anaokulu ve ilkokul birinci sınıfa öğrenci alan YTÜ Okulları’nın açılış töreni Davutpaşa Kampüsü’nde yapıldı. Törene YTÜ Okulları Kurucusu, YTÜ Rektörü ve YTÜ Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz, YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman, YTÜ Okulları Müdürü Özlem Ülker Günal, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Tüm kademelerde yabancı dil eğitimine önem verecek olan YTÜ Okulları’nda öğrenciler anaokulunda Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dille eğitim alacak. İlkokuldan itibaren ise ikinci yabancı dil müfredata eklenecek. Çocukların çok yönlü gelişimini hedefleyen okulda, sanat atölyelerinden bilim ve teknoloji laboratuvarlarına kadar birçok kültürel ve sosyal alan oluşturuldu.

PROF. DR. YILMAZ: ULUSLARARASI BİR MÜFREDAT SİSTEMİ ÖNGÖRÜYORUZ

Açılış töreninde konuşan YTÜ Okulları Kurucusu, YTÜ Rektörü ve YTÜ Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Öğretimin anaokulundan başlayarak hayat boyu devam eden bir bütün olduğunu düşünüyorum. Uluslararası bir müfredat sistemi öngörüyoruz. İngilizceyi çok iyi öğretmek gibi bir hedefimiz var. Daha da önemlisi YTÜ’nün misyonu olan dünya vatandaşı, yenilikçi, rekabetçi, mutlu, kendinden emin, barışık, etrafa gülümseyen öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. YTÜ’nün 40 bin öğrencisinin mutlu olmasıyla övünüyorum. Artık anasınıfında YTÜ’nün en genç üyeleri şu anda aramızda. Şu an tarihe not düşülmüş bir andır. Türkiye’nin en iyi okulunu yaptık. 12 yıldır üniversite yönetimiyle uğraşıyorum. En az o kadar da K12 ile uğraşmış bir insanım. Türkiye’deki bütün eğitim kurumlarını biliyorum. Rahatlıkla göğsümü gere gere söylüyorum ki artık Türk eğitim sisteminde başka bir kutup yıldız var. Takip edilecek bir okuluz, bunu YTÜ ile gösterdik.” dedi.

TANIŞMAN: “ÇOCUKLARI TEKNOLOJİYE YATKIN YETİŞTİRECEĞİZ”

YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman ise “Çok mutlu ve heyecanlıyız. Teknoloji dünyasının en büyük açığı insan kaynağıdır. Biz de bu işe en başından anasınıfından başlamak istedik. ‘Teknolojiye doğan çocuklar’ mottosuyla YTÜ Okulları’nın açılışını yapıyoruz. 2 anasınıfı ve bir ilkokulla başlayacağız, kapasiteyi önümüzdeki günlerde artıracağız. Çocuklarımızı daha anasınıfından başlayarak teknolojiye yatkın, daha özgür, iyi bir gelecek için YTÜ’nün doğa dostu kampüsünde tarihi bir alanda yetiştireceğiz” diye konuştu.

ÜNAL: ÇOCUKLUK DÖNEMİNİN KIYMETİNİ BİLEN BİR EKİP KURDUK

YTÜ Okulları Müdürü Özlem Ülker Günal da “Çok heyecanlıyız, 112 yıllık bir üniversitenin K12 oluşumunun ilk adımı atılıyor. Bu yıl sadece anasınıfı ve birinci sınıflar için kontenjan oluşturmuştuk. Eğitim öğretim yılına bu şekilde başlıyoruz. Gelecek yıl anasınıfı, ilkokul tüm kademeler ve ortaokulumuzla yola devam edeceğiz. 1-2 yıl içinde de lisenin kurulmasıyla K12’yi tamamlamış olacağız. Okul güçlü bir akademik müfredatın yanında çocukların bütünsel gelişimini önceliyor. İlk günden itibaren hep iyilik ve deneyim dedik. Çocukluk döneminin kıymetini bilen bir ekip kurduk. İyi bir çocukluk yaşatmak ve onları hem akademik yönden hem de sanat ve sporla kendilerini ifade edebilen öğrenciler olarak yetiştirmek istiyoruz. Yabancı dil eğitimiyle dünya vatandaşı olmalarına gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.