Connect with us

BİLİM

Yerli aşı ne zaman kullanıma sunulacak?

Türkiye’nin üzerinde çalıştığı yerli koronavirüs aşısıyla ilgili olarak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, açıklamalarda bulundu. Başkan Mandal, “Kasım- aralık aylarında, her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi milli ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ve dünyanın koronavirüs ile mücadelesi sürüyor. Mücadeleyle ilgili olarak yerli aşının son halini alması için çalışmalar devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’de 7 koronavirüs aşısının çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Mandal bu çalışmaların 49 kuruluş ve 436 araştırmacı tarafından devam ettiğini söyledi.

YERLİ AŞI İNGİLİZ VARYANTINA KARŞI ETKİLİ!

Prof. Dr. Mandal, VLP aşısının kasım ayına kadar kullanıma hazır olmasının beklendiğini belirtti. Mandal, VLP’de varyasyonlara karşı aşı çalışması yaptıklarını, İngiliz varyantına karşı aşı geliştirildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı, “Faz- 2 çalışmasında hem orijinal Vuhan virüsü ile hem de İngiliz varyantı ile beraber çalışılacak. Dolayısıyla ülkemizde kullanılan aşılardan birinde, İngiliz varyantına da göre geliştirilmiş aşı da eş zamanlı olarak Faz- 2’de kullanılmış olacak. 480 gönüllü var, gönüllülerimize teşekkürler, sağ olsunlar. Kasım- aralık aylarında her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi milli ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız. İki aşı adayımız daha var. Bunlardan biri yenilikçi inaktif aşı adayı, o da şu an Faz- 1 çalışmalarını tamamlamak üzere. Diğeri de vektör tabanlı, adenovirüs tabanlı virüs aşımız. O da Faz- 1 çalışmalarına başlama aşamasında.”

TÜRKİYE’NİN AŞI BİRİKİMİ BİRLEŞTİRİLDİ!

2020 yılının mart ayında Türkiye’nin aşı ve ilaç konusundaki bilgilerini birleştiğini belirten Prof. Dr. Mandal, “Yoksa bu kadar kısa sürede aşı çalışmalarının hücreden klinik aşamaya gelmesi, Faz- 2 aşamasına gelmesi çok güçtü. 7 aşı çalışmasından 3’ünde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve benim de gönüllü olarak yer aldığımız, virüs benzeri parçacıklar (VLP) aşımızda Faz- 1 çalışmaları tamamlandı. Şu an elde edilen tüm sonuçların son tetkikleri yapılıyor ve Sağlık Bakanlığımızın ilgili kuruluşuna Faz- 2 için başvuru bu ayın hafta sonu itibarıyla gerçekleşmiş olacak. Planımız yine 10 Haziran tarihi itibari ile Faz- 2 çalışmasına başlamak. VLP aşısı dünyada oldukça yenilikçi bir aşı türü. Dünyada sadece 4 tane araştırma çalışması var. Daha hiçbiri kullanıma dönüşmedi. Bizim ilk yapıyor olmamızın çok kritik bir önemi var. Hedefimiz ağustos ayında Faz 3’e başlanılması” diye konuştu.

“TÜRKİYE AŞI İTHAL EDECEK BİR ÜLKE DEĞİL”

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Türkiye’nin aşı konusunda temaslarını sürdürdüğünü belirten Mandal, “Uğur Hocamızla Nisan 2020 yılından beri iletişim halindeyiz. Uğur Hocamızın yetkinlik alanı kanser aşıları, o konuyla ilgili de görüşüyoruz. Çok kıymetli bilim insanlarımız var, kendilerine teşekkür ederiz. Türkiye aşı ithal edecek bir ülke değil, aşıyı geliştiren, üreten ve dünyaya sunan bir ülke haline gelecek. Pandemide daha yönetebilir bir durumdayız. Farklı ihtiyaçlara yönelik aşı çalışmalarında da Türkiye’nin merkez bir ülke olması hedefindeyiz. Bu kapsamda da Uğur Hocamızla geleceğe yönelik çalışacağız. Araştırma temelli görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

SIRADAKİ HABER: Erdoğan ile Biden görüşmesi için geri sayım başladı!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply