Connect with us

MAGAZİN

Yasak kalktı çiftler nikah dairelerine akın etti!

Türkiye koronavirüs ile mücadele kapsamında normalleşme dönemine girdi. Bu süreçle ilgili ayrıntıları paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nikah ve düğünlere izin verileceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından uzun süredir bekleyen çiftler nikah memurluklarına akın etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından haziran ayında uygulanacak kademeli normalleşme dönemiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah ve düğünlerle ilgili mutlu haberi verdikten sonra çiftler günün ilk saatlerinden itibaren bulundukları ilçenin nikah memurluklarına akın etti.

EVLENMEK İSTEYEN ÇİFTLER UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU!

Nikah memurluklarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Yoğunluğun erken saatlerden akşama kadar eksilmediği nikah memurlarının önünün bir iki hafta daha böyle yoğun olması bekleniyor. Öte yandan yoğunlukla ilgili bilgi paylaşan memurlar 1 saatte 30 çiftin nikah işleminin yapıldığını belirti.

ÇİFTLER UZUN SÜRE NORMALLEŞMEYİ BEKLEDİ!

Konuyla ilgili olarak İstanbul Avcılar Belediyesi Zübeyde Hanım Nikah Dairesi Nikah Memuru Şefi Destegül Koçak, açıklamalarda bulundu. Koçak yoğunluğu bekledikleri için mesaiye 1.5 saat erken başladıklarını söyleyerek, 1 saatte 30 başvuru aldıklarını kaydetti. Koçak, kısıtlı salon ve evlendirme memuru bulunduğunu, başvuruların büyük bölümüne istenen tarihleri veremeyeceklerini ifade ederken, sıra bekleyen çiftler, uzun süredir normalleşmeyi beklediklerini ve umutla nikah tarihi almaya çalıştıklarını söylediler.

CUMARTESİ GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaine toplantısının ardından şu açıklamada bulunmuştu, “Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

“NİKAHLAR VE NİKAH ŞEKLİNDEKİ DÜĞÜN TÖRENLERİ”

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply