Connect with us

TEKNOLOJİ

Yapay Zekada Bir Sonraki Perde: GPT-4 Yayında!

Geçtiğimiz GPT 3.5 algoritmasını yayınlayarak yapay zeka alanında çığır açan OpenAI, GPT-4 adını verdiği yeni algoritmasını dün yayına sundu.

GPT-4’ün en önemli özelliklerinden biri GPT 3.5’ün aksine sadece metin tabanlı işlem yapmıyor olması. GPT4 ile metin haricinde ses, video ve resimler de algoritmaya aktarılabiliyor.

GPT4 Şakaları Anlayabiliyor, Kağıda Çizilmiş Taslaklardan Web Sayfası Tasarlayabiliyor

OpenAI’ın yayınladığı görsellerde GPT4’ün paylaşılan resimlerdeki objeleri ayırt etmekte sınırlı kalmadığı, fotoğraflardaki kinayeli mesajları anlayabildiği görülüyor. Örnek olarak paylaşılan görüntülerde VGA kablosu ucuna monte edilmiş Apple lightining şarj kablosuyla ilgili şakayı GPT4’ün algılayıp açıkladığı görülüyor.

Bir diğer örnekte ise dünya haritasına benzer şekilde sıralanmış nuggetlarla ilgili bir başka esprinin de GPT4 tarafından çözülebildiği görülüyor.

Şirketin gerçekleştirdiği canlı tanıtımda ise şirketin CEO’sunun deftere çizdiği web sitesinin telefon kamerasıyla çekilip GPT4’e aktarılmasıyla GPT’nin websitesinin kodlarını yazabildiği görülüyor.

GPT4 öte yandan insanların sahip olduğu yeteneklerle arasındaki farkı önemli ölçüde kapattı. AP, LSAT, GRE gibi önemli uzmanlık testlerinin bir çoğunda GPT4 yüksek not almayı başardı.

GPT4, GPT3.5 e göre pek çok uzmanlık testinden yüksek not almayı başardı

GPT4, bugünkü tanıtımla birlikte ChatGPT Plus abonelerine de kullanıma açıldı. Ancak ChatGPT üzerinde GPT3.5’un sadece metin tabanlı cevap veren versiyonu çalışacak. GPT4, diğer kullanıcılara ücretsiz olarak açılacak. En azından şimdilik.

GPT4’teki en büyük gelişmelerden biri de GPT4’ün bir seferde işleyebileceği kelime sayısının arttırılması. Artık 8 bin ya da 32 bin kelimelik büyük boyuttaki metinleri GPT4 algoritması hafızasına alıp işleyebilecek.

GPT-4’ün Ticari Ücretlendirmesi Nasıl Olacak?

GPT-4’ün ticari tarafında ise 8 bin kelimelik içerik 0.03 dolara işlenirken 32 bin kelimelik olanı ise 0.06 dolara işlenecek.

32 bin kelimelik versiyonun 50 sayfalık bir içeriğe eşit olduğu düşünülürse, 50 sayfalık bir metinden analiz yapıp cevap verecek GPT-4 algoritması için 0.06 dolarlık maliyetin makul bir ücret olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

GPT-4 ticari erişimi bir ön kayıt sistemine tabi olacak.

GPT-4 algoritması bir yandan daha güvenli cevaplar vermek üzere de geliştirildi. GPT-4, bomba üretimi nasıl yapılır, ucuz tütün ürünleri nasıl tedarik edilir gibi sakıncalı sorulara özel olarak cevap vermemek için tasarlandı.

Sonuç olarak GPT-4, GPT 3.5’da olduğu gibi dramatik bir fark oluşturmayacak ama GPT 4’ün sunduğu avantajlar önümüzdeki günlerde farklı ürünler ve servisler altında belki de “biz hiç farkına varmadan” hayata geçmiş olacak.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment