Connect with us

GİRİŞİMCİLİK

Veri Merkezleri İçin Dev Teşvik Geliyor

Veri Merkezi Servislerine Teşvik Geliyor, Bulut Firmalarına Türkiye’den Davet Geldi

Bulut Servisleri

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, ülkedeki veri merkezleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yakın çalıştıklarını belirterek yakın zamanda bu alanda büyük teşvik paketi yayınlanacağını açıkladı:

“Türkiye’de veri merkezi sektörünün desteklenmesi üzerine çalışma başlattık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yakın çalışıyoruz. Yakın zamanda veri merkezleri konusunda çok büyük teşvikler yayınlayacağız.”

Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı

TÜSİAD’ın çevrim içi düzenlediği Kişisel Verilerin Korunması Konferansı’nda davetli olan Koç, yeni iş modellerinin temelinin veri transferi olduğunu belirterek veri temelli bir ekonominin geliştiğinin altını çizdi.

Türkiye’yi veri depolama ve işleme faaliyetleri bakımından bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini açıklayan Koç, ülkeye büyük veri merkezlerinin kazandırılması için gerekli mevzuat çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin teknoloji alanıda unicornlar çıkardığını, artık sıranın 10 milyar dolar değere sahip decacorn’lar çıkarmaya geldiğini söyleyen Koç, bu bağlamda küresel bulut platformları Amazon, Google ve Microsoft’u Türkiye’ye davet ederken, yerli iş birliklerine de kapılarının açık olduğunu vurguladı.