Connect with us

KÜLTÜR

Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Yayınlanma tarihi:

Kartal Belediyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Pen Yazarlar Derneği, Cumhuriyet gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Deneme Ödülü, ‘Yayan Yapıldak’ isimli deneme kitabıyla Haydar Ergülen’in oldu. Genç Deneme Yazarı ödülüne ise ‘Z Bakış’ isimli kitabı ile Esila Ayık, layık görüldü. Ödüller, Haziran 2023’te düzenlenecek 3’üncü Kartal Kitap Fuarı ile sahiplerine teslim edilecek.

7’nci Vedat Günyol Deneme Ödül sonuçları, yürütme kurulu tarafından yapılan basın açıklaması ile Kartal’da duyuruldu. Kartal Belediyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Pen Yazarlar Derneğ, Cumhuriyet gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’ndan jüri üyeleri ödül alan denemeleri tek tek açıkladı. Açıklamalar kapsamında deprem felaketinden etkilenen vatandaşlara sabır dileyen jüri üyeleri 7’ncisi düzenlenen Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin onlara adandığını belirtti.

Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu ise Adem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kõkden isimlerinden oluştu.

Kurul yaptığı açıklamada, olgun kıvrak bir Türkçe ile her biri bir sözcük üzerine yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcükleri kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkardığı için 7’nci Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne ‘Yayan Yapıldak’ isimli deneme kitabıyla Haydar Ergülen’i uygun gördüğünü dile getirdi.

ÖZEL ÖDÜL İKİ DENEME YAZARINA GİTTİ 

Kurulun değerlendirmesi kapsamında iki deneme yazarının eşit oy alması üzerine Seçici Kurul Özel Ödül’ünün iki deneme yazarına da verilmesi ve ödülün paylaştırılmasına karar verildiği belirtildi. Kendine özgü bir dinginlik retoriği ve tevazu etiği geliştirdiği denemelerinde, öncelikle sonu gelmez bir kakofoniye kurban gitmiş kendi iç sesimizi, ardından toplumsal dünyanın diğer üyelerinin insanlar için gitgide silikleşen ve parçalı bulutlu bir görünüme ulaşan varoluşunu derinden hissettirip belgeldiği için deneme yazarı Tuğçe Isıyel ‘Parçalı Bulutlu’ adlı eseriyle bu ödüle layık görüldü.

Özgür Taburoğlu da ‘Anlatı Desenleri’ isimli dört cilttik kitabıyla; Yazı eylemindeki oyunları, varlığa eşlik eden kahramanları; ışık, zemin, hayvan üçgeninde dirim belirtilerini ve bilinç akışındaki kesintileri olumsuz eleştiri diliyle değil de yaşamın içinden olgu ve örneklerle akıcı, sade, didaktik bir şekilde” işlediği için ödülü paylaşan bir diğer isim oldu.

Ayrıca, kendinden önceki kuşaklara kurulan iletişimin her yönüyle irdelendiği ve empatik bakış açısıyla ele alınan sade yazıları; günceli, fıkradan öte denemeye başarılı bir şekilde dökebilidiği ‘Z Bakış’ isimli kitabı ile Esila Ayık’a Genç Deneme Yazarı ödülünün verilmesinin uygun görüldüğü paylaşıldı.

“‘DÜŞÜNDÜĞÜ GİBİ YAŞAYAN, YAŞADIĞI GİBİ DÜŞÜNEN’ BİR YAZAR”

Vedat Günyol ve ödüllere ilişkin konuşan yazar Celal Ülgen, “İlk başladığımız yıldan bugüne kadar yarışmaya başvuran eserler arasında hem nitelik hem nicelik açısından büyük artışlar gördüm. Özellikle genç arkadaşların da bu ödüle başvurmaları bizi mutlu etti. Bildiğiniz gibi Vedat Günyol, ‘düşündüğü gibi yaşayan, yaşadığı gibi düşünen’ ender yazarlarımızdan biriydi. Bu nedenle  bir taraftan Vedat Günyol’u anarken, genç kuşaklara tanıtmaya çalışırken bir taraftan da yeni Vedat Günyol’lar yaratmanın peşindeydik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“BİRAZ EMEK SARF ETMEK, OKUMAK GEREKİYOR”

‘Z Bakış’ isimli kitabı ile Genç Deneme Yazarı ödülüne layık görülen Esila Ayık çok mutlu olduğunu belirterek gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Gençlerin ‘insanlar yazılarımı okuduktan sonra neler düşünür’ gibi düşüncelere kafalarını yormadan biran önce yazmaya başlamaları, onları geliştirecek en önemli şeylerin başında geliyor. Biraz emek sarf etmek, okumak gerekiyor. Sonrasında ise yazarak kendimizi geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor.”

“KARTAL’A YAKIŞIR YENİ KÜLTÜR MERKEZİMİZİ TEKRAR HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Çok kısa bir süre içinde yıkılacak; burasının depreme dayanıklı olup olmadığı ile ilgili çalışmalarımızı yaptık, üniversite raporlarımız alındı. Aslında tek katlı bir bina olduğu için tadilat ve güçlendirme ile de devam edilebilecek bir sürecimiz vardı. belediye Başkanımız Gökhan Yüksel’in talimatları ile maalesef yakın zamanda ülkemizde meydana gelen deprem felaketinden kaynaklı olarak binanın tamamen yıkılıp yerine daha modern, isminin Hasan Ali Yücel olması şartıyla Kartal’a yakışır yeni kültür merkezimizi tekrar hayata geçireceğiz.”

Önceki yıllarda Vedat Günyol’un doğum günü olan Mart ayının ilk haftasında Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninin kültür merkezinin tadilata girmesi nedeniyle bu yıl Haziran 2023’te düzenlenecek 3’üncü Kartal Kitap Fuarı ile gerçekleşeceği söylenen açıklamada tören ile ilgili ayrı bir bilgilendirme yapılacağı aktardı.

 

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla