Connect with us

EYT

Vedat Bilgin’den flaş EYT açıklaması! Önemli açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Star Haber’e EYT konusunda açıklamalarda bulundu.

Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtlayan Bilgin, şunları söyledi:

‘SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ GERİYE ÇEKİLEMEZ’

“- EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok.”

‘EMEKLİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENE PRİM DESTEĞİ’

-İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene ‘sen EYT’li olan bu çalışanını atma çalıştır, biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz’ diyeceğiz.

‘KIDEM TAZMİNATI SORUN DEĞİL’

-(Kıdem tazminatı) büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçiyle anlaşarak taksitlendirebilir.”

İş dünyası EYT’lilerin kıdem tazminatı ödemesi için hükümetten kredi desteği istiyordu. Ancak hükümetin bu talebe sıcak bakmadığı ve kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğini işverenlere bildirdiği belirtildi.

ASGARİ ÜCRET

“Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışam maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmayacak. Zam oranı çalışan ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek.”