Connect with us

YEREL

Uzaylılar Ay’ın karanlık yüzünde

Akıllara durgunluk veren açıklamalar. Ay’ın karanlık yüzünde uzaylılar şehri var. Piyanist ve besteci Anjelika Akbar’ın “10 çeşit uzaylı var” sözleri gündeme bomba gibi düşerken ünlü sanatçının uzay merakının babasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Uzay bilimleri profesörü olan babasının hikayeleriyle büyüyen Kazakistan doğumlu Türk vatandaşı sanatçı, BUGÜN’e birbirinden ilginç açıklamalarda bulun

Akıllara durgunluk veren açıklamalar. Ay’ın karanlık yüzünde uzaylılar şehri var. Piyanist ve besteci Anjelika Akbar’ın “10 çeşit uzaylı var” sözleri gündeme bomba gibi düşerken ünlü sanatçının uzay merakının babasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Uzay bilimleri profesörü olan babasının hikayeleriyle büyüyen Kazakistan doğumlu Türk vatandaşı sanatçı, BUGÜN’e birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu…

Kaç yaşında müzikle ilgilenmeye başladınız?

2.5 yaşındaydım. Nota biliyor, piyano çalıyordum.

Sizdeki bu yetenek nasıl keşfedildi?

Annem piyanist, babam bestekar kompozitördü. Babam aynı zamanda Kazakistan’da uzay bilimleri profesörüydü. Yeteneğimi onlar keşfetti.

Hem müzisyen hem uzay bilimci bir baba… Neler yapıyor babanız?

Kazakistan’da uzay bilimleri profesörü. Ben böyle bir babanın kızı olarak ister istemez felsefeyle, müzikle, uzayla çocukluktan beri ilgileniyorum.

“İLK UZAY MEKİĞİNİ BABAM YAPTI”

Babanızın üzerinizde etkisi fazla mıdır?

Bana o kadar çok hikaye anlatıyordu ki oyuncaklarla ilgilenmeme gerek kalmadı. Uzaya giden ilk astronot Rus Yuri Gagarin’di. Nedense herkes Amerika’dan gittiğini zannediyor. Onun gittiği uzay mekiğini babam yaptı. Ruslar uzaya büyük ilgi duyar. Birçok evde teleskop var. UFO görenlerin sayısı çok oluyor.

Türkiye’de de UFO gören çok insan var. Neden dünyamızı daha sık ziyaret etmeye başladılar?

Ben gökyüzüne baktığım zaman oralarda bizim dışımızda canlıların olması gerektiğine inananlardanım. Sonsuz evrende Allah gibi kudretli bir ışık ve yaratıcılık kaynağı sadece dünyadaki insanı yaratmış olamaz. Belki bizden daha uzun süredir yaşamış olan çok gelişmiş birtakım medeniyetlerdir.

BELGELER MÜZEDE SAKLANIYOR

Babanız da UFO görmüş mü?

Onun elinde başkalarının görüp çektiği UFO belgeleri var. Bir süre önce Rus araştırmacılar, Rus hükümetinin 30 yıldır sakladığı, ‘Çok gizli’ yazılı belgeleri açıkladılar. Rusya’nın ve Amerika’nın beraber yürütmeyi planladığı Ay programı vardı. Ay’a insan göndereceklerdi ama çalışmalar aniden durduruldu.

Neden durdurdular?

Açıklanan şu; orada dünya dışı varlıklar tarafından inşa edilmiş şehirler bulunmuş… Ay’ın karanlık yüzeyinde! Evler, binalar varmış orada. Terk edilmiş bir şehir değilmiş, içinde yaşayanlar varmış.

Bunun fotoğrafı var mı ellerinde?

Bakın o fotoğrafın belgesi yıllardır Londra Müzesi’nde! Saklanıyor muydu bilmiyorum. Ama o şehrin fotoğrafı var. Bu hiç açıklanmadı.

İlk bestenizi ne zaman yaptınız?

3 yaşında. Ama ilk büyük bestemi 4 yaşında yaptım. Adı ‘Şelale’ydi. Coşkulu bir müzikti. ‘Mutlak’ kulağım olduğunu keşfettiler.

Mutlak kulak nedir?

Mutlak kulak olan nadir insanlar hangi müzik çalıyorsa onun bütün notalarını bilir. Ben dünyada çıkan her sesin, hangi notaya denk geldiğini bilirim.

Hangi müzisyenler sahip buna?

Her çağda parmakla sayılacak kadar az. Bethoven, Bach, Mozart ve Barbara Streisand ve Steve Wonder’da bu yetenek vardır.

Pek çok astronotla tanıştınız. Uzaydan dönen astronotlara ne oluyor?

Yerçekimsiz ortamdan dünyaya gelince bünyeleri afallıyor. Geçici felç oluyorlar. Bu yüzden uzaya giden insanın vücudunun dayanıklı olması gerekiyor. Birçok astronot uzaya gidip geldikten sonra inanılmaz birer ressam oluyorlar. Örneğin V Janibekov uzaya gittikten sonra sergiler açtı ve müthiş resimleri vardı, ünlü bir ressam oldu. Genelde bu astronotlar uzayla ilgili resimler çiziyorlar. Evinin alt katında büyük bir çalışma yeri var. Birçok Rus astronotu geri geldikten sonra ressam oluyor. Temaları da uzay… İnanılmaz renkler kullanıyorlar.

Üstün yeteneklere sahip olduğunuz için özel bir eğitim aldınız mı?

Tabii aldım. Üstün zekalı çocukların eğitim gördüğü bir okulda okudum. Bölümüm, piyano ve bestecilikti. 10 yaşındayken bestecilik bölümüne alınmıştım. Normalde 15-17 yaş arasındaki çocuklar okuyordu o bölümde.

Yeni projeleriniz var mı?

Yeni çıkan albümümdeki bestelerimi konserlerimde dinleyicilerimle paylaşacağım. Klasik konserler vermeye devam ediyorum. Senfonik eserler CD’si yapacağım, onlarda benim bestelerim, hazır. Bir de kitap yazıyorum ‘İçimdeki Türkiye’… Türkiye’ye ayak bastığımdan itibaren yaşadıklarımı anlatacağım.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply