Connect with us

DÜNYA

Uzay Turizmi Hareketlendi Devlet Harekete Geçti

ABD Demokrat Partisi Oregon Temsilcisi Earl Blumenauer, salı günü yaptığı açıklamada, bilimsel araştırmaya odaklanmayan insan yolcularla yapılan ticari uzay uçuşlarında tüketim vergileri oluşturacak bir yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Vergi Dairesi Yollar ve Araçlar Komitesi’nin kıdemli bir üyesi olan Blumenauer, milyarder Jeff Bezos’un uzayın sınırına kısa bir geziye katıldığı aynı gün önerisini duyurdu. Başka bir milyarder Richard Branson da bu ayın başlarında benzer bir gezi yaptı.

Blumenauer, büyüyen uzay turizmi endüstrisinin çevresel etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve uzay yolculuğu yapan varlıklı insanların, insanların uçak uçuşları için ödediği vergilere benzer vergiler ödemesi gerektiğini söyledi.

Temsilci Earl Blumenauer (D-Ore.) Salı günü yaptığı açıklamada, bilimsel araştırmaya odaklanmayan insan yolcularla yapılan ticari uzay uçuşlarında tüketim vergileri oluşturacak bir yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Vergi Dairesi Yollar ve Araçlar Komitesi’nin kıdemli bir üyesi olan Blumenauer, aynı gün milyarder Jeff Bezos’un uzayın sınırına kısa bir geziye katıldığı önerisini duyurdu. Başka bir milyarder Richard Branson da bu ayın başlarında benzer bir gezi yaptı.

Blumenauer, büyüyen uzay turizmi endüstrisinin çevresel etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve uzay yolculuğu yapan varlıklı insanların, insanların uçak uçuşları için ödediği vergilere benzer vergiler ödemesi gerektiğini söyledi.

Blumenauer yaptığı açıklamada, “Uzay keşfi zenginler için vergiden muaf bir tatil değil. Normal Amerikalıların uçak bileti alırken vergi ödemesi gibi, bilimsel değeri olmayan hiçbir şey üretmek için uzaya uçan milyarderler de aynı şeyi yapmalıdır” dedi ve ekledi:

“Bu tür uzay inovasyonuna karşı değilim. Ancak, yalnızca turizm veya eğlence için yapılan ve bilimsel bir amacı olmayan şeyler, karşılığında kamu yararını desteklemelidir”

Blumenauer

Blumenauer’in ofisi, kongre üyesinin önerisinin iki bölümünün olacağını söyledi.

İlk kısım, uzaya bir uçuşun fiyatı üzerinden yolcu başına bir vergi oluşturacak. İkinci kısım, her uzay katmanı için iki kademeli bir tüketim vergisi oluşturacak, bir kademe Dünya yüzeyinin 50 ila 80 mil üzerindeki uçuşlar için ve ikinci kademe, Dünya yüzeyinin 80 milini aşan uçuşlar için daha yüksek bir vergi oranı tahsil edilmesini öngörüyor. Tasarıya göre bilimsel araştırma amaçlı NASA uçuşları ise vergilerden muaf olacak.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment