Connect with us

TÜRKİYE

Ünlü şef Somer Sivrioğlu’na hapis şoku! Yıkılan duvar için 22.5 yıla kadar hapis istendi!

Yayınlanma tarihi:

Ünlü şef Somer Sivrioğlu’na hapis şoku! Yıkılan duvar için 22.5 yıla kadar hapis istendi!

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen üzücü olayda, devraldığı restoranın istinat duvarı çöken ve bir kişinin ölümüne yol açan olayın ardından ünlü şef Somer Sivrioğlu ve 6 kişi hakkında “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ünlü şef görülen davaya katılmazken, şikayetçi avukatı kusurlarının yüksek olduğunu belirterek Sivrioğlu ve diğer kiracı sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Ünlü şef Somer Sivrioğlu’nun, devraldığı bir yerin istinat duvarı çökmüş ve korkunç olayda bir kişi hayatını kaybetmişti. DHA’da yer alan habere göre o sırada yoldan geçen Ürdün´lü eski diplomat Ahmet Muhammed Salem Lubbad ve Baha Eddin Ali Hafez Shanableh duvarın altında kalmıştı. Ağır yaralanan yabancı uyruklu vatandaşlardan eski diplomat Ahmet Muhammed Salem Lubbad hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´nca hazırlanan iddianamede, bahçe duvarının çökmesi ile kişilerin ölümünü veya yaralanmasını öngörebilecek durumda olmalarına rağmen bahçe duvarını ruhsatlandırma yapılmadan, bakım, tadilat, onarım veya güçlendirme işlemlerini yaptırmadan kullanmaya ve kullandırmaya devam ettikleri kaydedildi.

HAPİS TALEBİ

Duvar için tadilat ve onarım yaptırmadan kullanan şüpheliler hakkında Ahmad Muhammed Salem Lubbad´ın ölümüne neden olmak suçu ile ceza istendi. “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 2 yıl 8´er aydan 22 yıl 6´şar aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

.

İlk duruşmaya katılmayan sanık Somer Sivrioğlu’nun avukatı bir sonraki celse müvekkilini hazır olacağını belirtti.

YAPININ MALİKİ: YIKILACAĞINDAN BİLGİM YOKTU

Sanık Mehmet Levent Kula, iddianamedeki yapının maliklerinden biri olduğunu belirterek, “Burası tek katlı restoran olarak işletilen bir yerdir. 2020 senesinde babam vefat edince miras yoluyla pay olarak bana geçti. Burada 1979 yılından beri rahmetli dedemin kira sözleşmesi yapılmıştır. O tarihten beri aynı kiracı vardır. Bu yapının istinat duvarının eskimiş veya yıkılacak durumda olduğundan bilgim yoktur. Duvarın yapım ve onarım tarihini bilmiyorum. Ölümlü vaka olduğu için üzgünüm ve pişmanım” diyerek beraatını istedi.

Sanık Gülay Kula ise savunmasında “Eşimden miras yoluyla bana ve çocuklarıma kalmıştır. Bahsi geçen duvarına hiç dikkat etmedim. Üzgünüm, olmasaydı iyiydi. Benim olayda kastım yoktur” dedi. Diğer bir sanık Sevinç Kula ise duvar hakkında bilgi sahibi olmadığını ve kiracıların herhangi bir tamir talebinde bulunmadığını söyledi. Sevinç Kula´nın avukatı, istinat duvarının yıllar içerisinde çok kez değişikliğe uğradığını belirterek “Duvar Beşiktaş Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Bir vatandaş belediyeye ihbar etmiş bizim bundan haberimiz yoktu. Ayrıca belediye iki ay önce kaldırımı yenilemiş ve kaldırımla duvar arasında boşluk bırakılmıştı” dedi.

Sanık Sakine Öçal da “Ben Yalova´da yaşıyorum. Babam 50 sene evvel kiraya vermişti bize sadece kira geliyordu. Biz suçsuzuz. Beraatımı talep ediyorum. Kiracıya çık dedik ama çıkmadı” dedi.

MAHKEME: MÜVEKKİLLERİNİZ HAZIR OLSUN

Mahkeme heyeti sanıklar Somer Sivrioğlu, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal´in avukatlarına, müvekkillerini hazır etmesi için süre verilmesine ve eksik hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla