Connect with us

EKONOMİ

Ünlü profesörden EYT açıklaması!

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, EYT konusunda çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Yılmaz, EYT’nin sosyal güvenlik sisteminde bir bariyer olarak konduğunu, nüfustaki dönüşüm düşünülerek sorunun hemen çözülmesi gerektiğini söyledi.

EYT’nin şimdi çözümlenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, şunları söyledi:

“önümüzdeki yıllarda demografik (nüfus) dönüşüm gerçekten çok hızlı gerçekleşecek. Şimdi çözülürse çözülür.  Aktif, prim ödeyenlerin nüfus içindeki payı azalırken, pasif nüfus artıyor. Bu demektir ki sosyal güvenlik sisteminin açıkları daha da artacak.

Artık nüfus tazelenmiyor. 15-64 yaş arası nüfus yüzde 50’lere inecek, 2050-2060’larda.

Çocuk ölümleri azalıyor, insan hayatı uzuyor. Türkiye’de 78.6 oldu doğuşta beklenen yaşam süresi. Avrupa’ya yaklaşıyoruz, onlarda 82.

2080 yılında 65 yaş üstü nüfusun yüzde 25’ine gelecek. Hiçbir sosyal güvenlik sistemi bunu kaldırmaz. Bu 1950’lerde de biliniyordu.

EYT de çok sürpriz olmadı. EYT bir bariyer görevi görüyor burada. ‘Sosyal güvenlik sisteminin taşıyamayacağı bir finansman sistemi var. Biz buraya bri bariyer koyalım, burada tutalım. Sosyal güvenlik sistemi finansmanını biraz daha normalleştirelim’ dendi.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır