Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Ünlü Enerji Markası, Halka Arz Ediyor: 56 Milyon Lot Dağıtılacak

Borsa İstanbul’da, Kalyon Güneş Teknolojileri halka arz ediliyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Borsa İstanbul’da, Kalyon Güneş Teknolojileri halka arz ediliyor. Şirket, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan izahnameyi sunarak resmi olarak halka arz sürecini başlattı.

Şirket, halka arz kapsamında toplam 55.295.000 adet payını eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edecek. Halka arz fiyatı ve BIST kodu, SPK onaylı izahnamenin yayınlanmasının ardından netlik kazanacak. Halka arz sonrası halka açıklık oranı yüzde 13,64 olarak belirlenen Kalyon Güneş Teknolojileri’nin, 2024 yılının ilk 9 ayında talep toplaması bekleniyor.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek halka arzda, yatırımcılar T1-T2 bakiye kullanamayacaklar. Şirket, halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 45-55’ini GES ve teknoloji yatırımları, yüzde 45’ini ise işletme sermayesi için kullanmayı planlıyor.

Şirket Hakkında

Kalyon Holding’in ilkesel yaklaşımının bir ürünü olan Kalyon PV, artan dünya nüfusunun ve gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Türkiye ve dünya genelinde önemli Fotovoltaik Panel Fabrikası ve Güneş Enerjisi Santrali yatırımlarına imza atan Kalyon Holding, güneş enerjisi alanındaki ilk büyük yatırımı olan Kalyon Fotovoltaik (PV) Güneş Teknolojileri Fabrikası’nı 19 Ağustos 2020 tarihinde faaliyete geçirmiştir.

Kalyon PV, 250 bin metrekarelik bir alanda yer almakta olup, 100 bin metrekarelik kapalı alana sahiptir ve dikey entegre bir üretim sistemi ile çalışmaktadır. Fabrika, toplamda dört üretim tesisi ve bir Ar-Ge merkezinden oluşmaktadır. Bu özellikleriyle, Çin dışında ilk entegre tesis olma unvanına sahiptir. İngot, wafer, hücre ve modül fabrikalarında 2 GW (Gigawatt) kapasite ile vardiyalı üretim yapan tesis, ürünlerini %90’ın üzerinde yerlilik oranıyla üretmektedir.

Şirketin bünyesinde 2000’den fazla kişi istihdam edilmektedir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir