Connect with us

SPOR

U20 Dünya Şampiyonası’nda 2 Türk sporcu kürsüde ilk kez aynı anda yer aldı

Yayınlanma tarihi:

Kolombiya’nın Cali şehrinde düzenlenen U20 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda tarihi bir organizasyon geçiren Türkiye’den bir büyük başarı daha geldi. Mazlum Demir, 10 bin metre yürüyüşte dünya şampiyonu olurken, Hayrettin Yıldız da üçüncülüğü aldı.

Türkiye, daha önce bir seferde iki madalya çıkarabildiği U20 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bir yarıştan iki madalya aldı. 10 bin metre yürüyüşte şampiyonaya dünyada sezon lideri olarak giden Mazlum Demir, 42.36.02’lik derecesiyle şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Mazlum, tarihte Eşref Apak (2000) ve Berke Akçam’dan (2021) sonra atletizmde U20 şampiyonu olan üçüncü atlet olarak da kayıtlara geçti.

Yarışta son üç kilometreye girilirken öne çıkan ve artırdığı temposuyla rakiplerinden ayrılan Demir, finişe Cezayirli rakibi İsmail Benhammouda’nın altı saniye önünde geldi. Mücadelede çok iyi bir yarış çıkan Hayrettin Yıldız ise 43.07.95’lik derecesiyle dünya üçüncülüğüne ulaştı.

Bu şampiyonada 2016 yılında Salih Korkmaz ile bir bronz madalyası, 2018’de ise Meryem Bekmez ile bir gümüş madalyası bulunan Türkiye, böylece ilk kez yürüyüşte bir dünya şampiyonu çıkarma başarısı gösterdi.

Öte yandan iki madalyayla birlikte, Türkiye tarihinde ilk kez U20 Dünya Şampiyonası’nda üç madalyaya ulaştı. Cali’de daha önce gülle atmada Pınar Akyol gümüş madalya elde etmişti.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla