Connect with us

POLİTİKA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu: Cumhurbaşkanımızın Özgür Özel’e daveti fevkalade önemli

Yayınlanma tarihi:

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) 21 Temmuz 1974te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatında dost ateşiyle batan TCG Kocatepe gemisinde şehit olan Teğmen Caner Gönyelinin anısına her yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) yapılan arama kurtarma tatbikatının, bu yıl 20ncisi düzenlendi. Tatbikatın deniz safhası, dün Gazimağusa açıklarında, KKTC kara suları dışında yapıldı. Tatbikatı TCSG Yaşam gemisinde takip eden Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Feyzioğlu, tatbikata ilişkin, “Tatbikat her yıl giderek gelişiyor. Türkiyenin milli savunma sanayindeki kapasitesi arttıkça, silahlı kuvvetlerimizin, sahil güvenliğimizin kapasitesi arttıkça, tecrübesi de sahada her gün zenginleştikçe bu tatbikatın da içeriği gelişiyor. Bu tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birlikte yapıyor, uluslararası gözlemciler de geliyorlar ve Türkiye ile KKTCnin ortak kapasitesinin ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorlar, takdir ediyorlar. Çok önemsediğimiz bir tatbikat. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

MİLLİ DAVA

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğanın, CHP Lideri Özeli Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50nci yıl dönümü törenlerine davet etmesiyle ilgili de “Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs milli davamıza ne kadar önem verdiği tüm milletimizin malumu. Kıbrıs bizim için sorun değil, milli dava. Sayın Cumhurbaşkanımız bu milli davada daima partiler üstü hareket edilmesini önceler, tüm söylemleri de bu şekildedir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın dünkü daveti de fevkalade önemlidir” dedi.

GAZZEDEKİ SOYKIRIMA KARŞI ÇIKAN TEK ÜLKE TÜRKİYE

İsrailin Gazzeye yönelik saldırılarına da değinen Feyzioğlu, Gazzeye 100 kilometre uzaklıkta olduklarını belirterek, “Bugün Gazzede dünyanın gözü önünde yaşanan soykırım, katliam 1963ten 1974e yani Mutlu Barış Harekatına kadar Rum-Yunan destekli EOKAcılar tarafından bu adada gerçekleştirilmiştir. Bugün dünyada, Gazzede yaşanan katliama, soykırıma karşı gerçek anlamda hiçbir arka planda ajandası olmadan karşı çıkan, dik duran tek ülke Türkiye Cumhuriyetidir; tek lider Cumhurbaşkanımız Erdoğandır. Dolayısıyla bu kadar yakın coğrafyada Gazze bugün bunlar yaşanıyorsa ve Kıbrıs adasında 50 yıldır mutlak barış varsa bunu iyi düşünmek, iyi tahlil etmek, iyi gözlemlemek lazım. Kıbrısta barış Türkiyenin Mutlu Barış Harekatıyla sağlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik el ele sağlamıştır. 50nci yıl; bütün bunları hatırlamak, hem Kıbrıs Türk gençliğine hem Türk dünyasına hem de dünyaya anlatmak için fırsattır. O yüzden de Sayın Cumhurbaşkanımız 50nci yıl kutlamalarını fevkalade önemsiyor. Biz de ona göre ciddi çalışma halindeyiz” diye konuştu.

KIBRISLI ÖĞRENCİLER TÜRKİYEDEKİ GAZİLERE MEKTUP YAZDI

Feyzioğlu, bu yıl ayrıca KKTCli öğrencilerin Türkiyedeki Kıbrıs gazilerine mektup yazdığını ve bu mektupların Türkiyeye gönderileceğini söyleyerek, “50nci yıl nedeniyle organize komitesinin eş güdümünde KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine bizim temin ettiğimiz, yaşayan gazilerimizin adlarına birer mektup yazdırdı. Bu mektupların her birini evlatlarımız kendi elleriyle inci gibi yazdılar. Kendilerine hiçbir mektup metni verilmedi, Ne istiyorsanız yazın denildi. Dün o mektuplar bana geldi. Türkiyeye göndereceğiz, gazilerimiz PTTden alacaklar. 50nci yıl hepimiz için bu milli duyguların tekrar hatırlandığı, yaşatıldığı, bu duyguların coştuğu bir fırsat penceresi yaratıyor” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla