Connect with us

EKONOMİ

Türkiye’de kaç Suriyeli var? Son rakam açıklandı

Suriye’de patlak veren iş savaşın ardından milyonlarca Suriyeli evlerini ve yurtlarını bırakarak göç etmek durumunda kaldı. Milyonlarca Suriyeli Türkiye sınırına akın etti. Terör gruplarına bırakılmayan Suriyeliler Türkiye’ye kabul edildi. Peki Türkiye’de kaç Suriyeli var?

Türkiye’nin müttefiki olan Suriye’nin Dera kentinde 2011 yılında hükümet karşıtı gösteriler yapılamaya başlandı. Esad güçlerinin bu protesto gösterilerinde silah kullanması tüm ülkeyi karıştırdı. Ülkenin dört bir yanında Esad rejimi protesto edilmeye başlandı. Özgürlük ve demokrasi isteyen Suriyeliler Esad’ın görevi bırakmasını ve Esad güçlerinin göstericilere karşı silah kullanmamasını istedi. Ancak bu talep Esad yönetimi tarafından karşılık bulmadı.

ELİNE SİLAH ALAN SURİYELİLER DİRENDİ!

Esad karşıtı Suriyeliler Özgür Suriye Ordusu adı altında birleşti. Esad güçlerine karşı silahlı mücadele başlattılar. Bu durum ise kısa sürede iç savaşa dönüştü. Çatışmaların şiddetini artırması ve ölümlerin artması ile 2012 yılından itibaren zorunlu olarak evlerini terk eden siviller, ülkeden göç etmeye başladı. Evlerini terk eden binlerce sivil, 2012 yılından itibaren Türkiye’ye göç etti.

TERÖR ÖRGÜTLERİ SURİYE’DE DEVREYE GİRDİ

2012 yılından sonra iki tarafın da uzlaşamaması sonrası Suriye’de terör örgütleri devreye girmeye başladı. Durum içinden çıkılmaz bir hal alırken daha fazla Suriyeli evlerinden göç etmek zorunda kaldı. Aradan geçen sürede Türkiye’ye göç eden Suriyeli sayısı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre 3 milyon 672 bin 646’ya ulaştı.

SURİYELİLER GERİ DÖNÜŞ UMUDUYLA SINIR İLLERİNİ TERCİH ETTİ

Türkiye’nin 81 iline dağılan Suriyelilerin büyük bölümü, akrabalık ilişkileri ve geri dönüş umudu ile sınır kentlerinde kalmayı tercih etti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçici koruma kapsamında kayıt altına alınan ve Türkiye nüfusunun yüzde 4,46’sını oluşturan Suriyelilerin 1 milyon 414 bin 80’i, sınır kentlerinde kaldı. Suriyelilerden 449 bin 667’si Gaziantep, 435 bin 699’u Hatay, 423 bin 711’i Şanlıurfa ve 105 bin 6’sı Kilis’i tercih etti.

KİLİS’İN YÜZDE 74,23’Ü SURİYELİ

Öte yandan Suriyeli nüfusu, Kilis nüfusunun yüzde 74,23’ünü, Hatay nüfusunun yüzde 26,33’ünü, Gaziantep nüfusunun yüzde 21,56’sını ve Şanlıurfa nüfusunun yüzde 20,10’unu oluşturdu.

SURİYELİLERİN EN AZ BULUNDUĞU İLLER

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin en fazla yaşadığı kent, İstanbul oldu. 525 bin 241 Suriyeli, yaşamlarını sürdürmek için tercih ettikleri İstanbul nüfusunun yüzde 3,50’sine denk geliyor. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin en az tercih ettiği kent ise Bayburt oldu. 23 Suriyelinin yaşadığı Bayburt’tan sonra 38 sığınmacı ile Artvin, 43 sığınmacı ile Tunceli, 72 sığınmacı ile Iğdır ve 88 sığınmacı ile Gümüşhane, Suriyelilerin en az bulunduğu kentler olarak belirlendi. Öte yandan 56 bin 191 Suriyeli ise Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye’deki 7 barınma merkezinde yaşıyor.

SIRADAKİ HABER: Muharrem İnce erken seçim için tarih verdi

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply