Connect with us

SAĞLIK

Türk Telekom’dan kas hastaları için yapay zeka destekli çözüm

Yayınlanma tarihi:

Türk Telekom herkes için erişilebilir bir yaşam hedefiyle başlattığı projelerinden, ALS ve felç gibi kas hastalıkları sebebiyle ellerini kullanamayan bireylerin bilgisayarlarını göz hareketleriyle kullanabilmesine olanak tanıyan yenilikçi projesi için Ar-Ge çalışmalarını tamamladı.

“AKILLI UYGULAMALAR İLE TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ FAYDALARINI ARTIRIYORUZ”

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Beytur, “Türk Telekom olarak, her alanda insanı odağına alan ve değerli hissettiren inovatif işlere yönelerek geniş kitlelere fayda sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Üniversite ve sanayii iş birlikleriyle yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın yenilikçi ürün ve servislere dönüşmesini önemsiyoruz. Yeni geliştirdiğimiz göz hareketi ile bilgisayar kontrolü, ALS ve felç gibi kas hastaları için önemli bir yaklaşım olacak. Bu çalışmanın, hastaların yaşam kalitesini artıracağına inanıyoruz. Gözlük gibi harici bir ekipmana ihtiyaç olmadan, doğrudan bilgisayarın kamerasıyla göz hareket takibinin yapılabilmesine imkân sağlayan bu çözüm, hastaların bilgisayarlarını daha kolay ve rahat bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor” dedi.

KAS HASTALARININ GÖZ HAREKETLERİYLE BİLGİSAYAR KONTROLÜ

Yapay zekâ tabanlı görüntü işleme modeli kullanılarak geliştirilen uygulama ile kullanıcılar, göz hareketleriyle bilgisayardaki çeşitli işlevleri kontrol edebiliyor. Yerli ve milli imkanlar geliştirilerek ürünleştirme çalışmalarına başlanan Türk Telekom’un yenilikçi çözümü, ellerini hareket ettiremeyen hastaların bilgisayar kullanımına ve bilgiye erişimine olanak tanıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Türk Telekom’dan kas hastaları için yapay zeka destekli çözüm - İstanbul DHA

  • Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Beytur - İstanbul DHA

Demirören Haber Ajansı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla