Connect with us

KÜLTÜR

Türk sineması, dünyanın en prestijli festivalinde

Yayınlanma tarihi:

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk sinemasını tanıtma ve marka değerini vurgulama hedefiyle kurulan Türkiye Standı, Türk sinemasının önde gelen isimlerinin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda sinemacıyı ağırladı. Ziyaretçiler, Türk sinemasındaki son gelişmeler, Türkiyede yerli ve yabancı filmlere sağlanan destekler ve sinema alanında sunulan altyapı ve olanaklar hakkında bilgi alırken, sinema alanında uluslararası iş birliği imkanları görüşüldü.

FİLM MARKETİNDE TÜRK SİNEMASI ETKİNLİĞİ

Cannes Film Festivali Film Marketi kapsamında Türk filmlerinin uluslararası pazardaki görünürlüğünü artırmak amacıyla 18 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen ve dünyanın çeşitli yerlerinden film alıcılarının davet edildiği özel etkinlik yoğun ilgi gördü. Halihazırda uluslararası satışa sunulan Türk filmlerinin alıcıların beğenisine sunulduğu etkinlikte, Türkiyede çekim yapmak isteyen yapımcılar için bir rehber niteliği taşıyan filminginturkiye.com.tr internet sitesinin ve destinasyonların tanıtımı da yapıldı.

EBRU CEYLAN FESTİVAL JÜRİSİNDE

77nci Cannes Film Festivalinin Oscar adayı yönetmen Greta Gerwigin başkanlığını üstlendiği ana yarışma jürisinde Türk senarist Ebru Ceylan da yer aldı. Ebru Ceylan, eşi dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile birlikte Türkiye Standını ziyaret etti.

Ana yarışma bölümünde Francis Ford Coppola, Yorgos Lanthimos, Ali Abbasi, David Cronenberg ve Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı Cannes Film Festivalinin Eleştirmenler Haftası bölümünün Kısa Film Yarışması finalistleri arasında Türkiyeden Cem Demirerin Noksan adlı filmi yer aldı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla