Connect with us

EYT

Türk-İş’ten EYT açıklaması!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında soruları yanıtladı. Atalay, EYT, geçici işçi ve taşeronda çalışanların durumunun bu sene çözüleceğine inandığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında soruları yanıtladı. Sözlerinin başında “1 milyon 270 bin işçiyi temsil ediyoruz. Yüzde 14’ü sendikalı Türkiye’de. Maalesef son çeyrek asırdır rakam bu. Biz kamuda 200 bin civarındayız, geriye kalan özel sektörde. Büyük firmaların tamamına yakın örgütlüyüz. Tablo Türkiye’de yüzde 14 sendikalı. Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor. İktidar veya muhalefet partisinden biri çıkıp söylese ‘örgütlenin’ dese. Kazanıyorsan vereceksin, kazanamıyorsan vermeyeceksin. Malına çökecek halimiz yok.” dedi.

Atalay, şöyle devam etti:

“EYT’Yİ ÇIKARMAK MECBURİYETİNDEDİRLER”

“TÜİK’in yaptığı açıklama benim de kafama yatmıyor. İyi yapmıyorsa yetimin, kimsesizin malına el koyuyor demektir, Türkçesi budur. Tayyip Bey’i severim. İyi yaparsa hoşuma gider, kötü yaparsa da konuşurum. Türk İş olmasaydı şu anda kıdem gitmişti. Müzakere ile mücadeleyi beraber yaparım. Kıdemle ilgili İzmit’te 140 bin kişiyle miting yaptım. Ben EYT‘yi her yerde söylüyorum. Şu anda toplam 5 milyon EYT‘li var. Bir yerlerden başlamak lazım. Adama, kadına demişsin ki ‘Seni bu zaman emekli edeceğim’. EYT‘lileri çıkarmak mecburiyetindedirler. Mikrofon meselesi taşerondan başıma geldi benim.”

“Ben işçiye yakınım, Türkiye’ye yakınım. Ne delegeliğim ne üyeliğim ne de adaylığım var. Bunu üyelerim de bilir. Biz o dönemde asgari ücretli üye sayımız yüzde 1’i geçmiyordu. Sarı Yelekliler gündemdeydi. Basın mensupları sordular, ‘ne düşünüyorsunuz’ dediler. ‘Ben sarı marı bilmem bizde tulum var’ dedim. Demediklerini bırakmadılar. Bir sendika başkanı ‘Bu ülkeyi karıştırıyor’ dedi. Ben orada asgari ücretin geçinemediğini anlatıyordum orada”