Sosyal medyada bizi takip edin

DÜNYA

Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı

Yayınlanma tarihi:

Yeni Azerbaycan Partisinin liderleri de dahil olmak üzere 300e yakın konuğun katıldığı uluslararası konferans, 15 Haziran’da Şuşa’da yapıldı. Cumhurbaşkanlığı İdaresi Siyasi Partilerle İlişkiler ve Yasama Yetkisi Dairesi Başkanı Adalat Valiyev, konferans katılımcılarına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanı İlham Aliyevin hitabını okudu.

ASIL HEDEF ŞUŞALILARIN YURTLARINA DÖNMELERİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanının Şuşa ilçesindeki özel temsilcisi Aydın Kerimov, 2023’te imzalanan Şuşa Deklarasyonunun imzalanmasının önemine dikkat çekti. Kerimov, Azerbaycan ve Türkiye devlet başkanları tarafından imzalanan Şuşa Deklarasyonu ile devletler arasında var olan sarsılmaz, ebedi kardeşlik ilişkilerinin bir kez daha tüm dünyaya ilan edildiğini vurguladı. Özel Temsilci Kerimov, Aliyevin belirlediği asıl hedefin, Ermenistanın işgal politikası sonucu zorla topraklarından edilen vatandaşlara istihdam sağlanması ve yurtlarına dönmeleri olduğunu ifade etti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi eski genel sekreteri Milli Meclis Milletvekili Ramil Hassanın moderatörlüğünde “Türk Devletlerinin Teşkilatı: Küresel güvenliğe bölgesel katkı” konulu uluslararası konferansın 1. genel kurulu yine konferans kapsamında yapıldı. Genel kurulda konuşan YAP Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Ofis Başkanı Tahir Budagov, “Azerbaycanın modern gerçekliği vizyoner politikayla ilgilidir; bu halkımızın Milli Lideri Haydar Aliyevin ebedi fikirleri ve zengin devlet mirasıdır. Bilge devlet adamı hem SSCB döneminde hem de devlet bağımsızlığının yeniden sağlanmasından sonra cumhuriyetimizi başarıyla yönetmiş ve halkımızın kaderini belirleyen sorunları çözmeyi başarmıştır” dedi.

EFKAN ALA: KARDEŞLİK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyesi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Birinci Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Şuşa Deklarasyonunun imzalanmasının üçüncü yıldönümü sebebiyle tebriklerini ileterek başladığı konuşmasında “Dürüst olmak gerekirse bu yıl daha şanslıyım. Çünkü Şuşa – Kharibulbul bölgesinden otobüslere binerek Hocalı ve Hankendiye gideceğiz. Onlara eskisi gibi dışarıdan bakmayacağız. Bu tarihi başarıya imza atan kardeş Azerbaycan halkını bir kez daha yürekten kutluyorum. Bu Zafer hepimiz için büyük bir hediyedir. Biz her zaman Azerbaycanın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bölgede barışın anahtarı olarak değer verdik. Uzun yıllar Azerbaycan topraklarının işgaline karşı hep birlikte mücadele ettik. Bu konuda uluslararası dünyada örnek bir birliktelik sergiledik. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dahil tüm yetkililer bu mücadelenin ön saflarında yer aldı. Aslında bütün bunlar kardeş olarak görevimizdi. Kardeşlik görevimizi yerine getirdik. Biz BMde, AGİTte, İslam İşbirliği Teşkilatında, NATOda her zaman Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılmasını talep ettik. Bütün bunlar, bir kez daha tekrar ediyorum, bizim görevimizdi” dedi.

Kazakistanın “AMANAT” Partisi Genel Sekreteri Daulet Karibek, öncelikle uluslararası konferansa davetten dolayı teşekkür ederek, bu platformun Türk Devletleri Teşkilatının gelişmesine ve daha da güçlenmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Özbekistan Liberal Demokrat Partisi Siyasi Konseyi Yürütme Komitesi Başkanı ve Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek Meclisi Yasama Odası Başkan Vekili Aktam Khaitov, büyük misafirperverlikten dolayı şükranlarını sunarak kendisini tebrik etti. Kurban Bayramı vesilesiyle Khaitov, Özbekistanın dış politikasının önemli önceliklerinden birinin, dünyanın önde gelen devletleri ve uluslararası kuruluşlarla stratejik ortaklık ve işbirliği ilişkilerinin kurulması olduğunu belirterek, Azerbaycana, Özbekistanın zamana meydan okuyan güvenilir bir ortağı olarak değer verdiklerini kaydetti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

  • Türk dünyası, Şuşa’da yeni stratejik hedeflere doğru adım attı (DHA)

Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir