Connect with us

TEKNOLOJİ

Trendyol, Dünya Yazılımcılar Günü’nü kutluyor

Yayınlanma tarihi:

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Trendyol, bini aşkın yazılımcısıyla Dünya Yazılımcılar Günü’nü kutluyor. Mühendis sayısını 4 binin üzerine çıkarmayı hedefleyen şirkette çalışan kadınların yüzde 58’ini ise mühendisler oluşturuyor.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Trendyol, binin üzerinde yazılımcısı ile her yıl 13 Eylül tarihinde kutlanan Dünya Yazılımcılar Günü’nü kutluyor. Türkiye’nin en çok mühendis istihdam eden şirketlerinden olan Trendyol, 102 farklı üniversitesinden mezun iki binden fazla Türk mühendis tarafından geliştirilen tamamen yerli ve milli teknolojisiyle öne çıkıyor.

Trendyol, bünyesinde çalışan 2 binin üzerinde mühendisle yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesi için önemli projeler geliştiriyor. Mühendis sayısını 4 binin üzerine çıkarmayı hedefleyen şirkette çalışan kadınların yüzde 58’ini ise mühendisler oluşturuyor.

MÜHENDİSLER ÇALIŞMALARINI GİTHUB.COM/TRENDYOL’DA SERGİLİYOR

Geliştirdiği yerli ve milli teknolojileri dünyanın farklı ülkelerine de taşıyan Trendyol, mühendislerinin yaptığı yeni çalışmaları açık kaynak olarak internet sitesi üzerinde paylaşıyor. Şu an 150’ye yakın çalışmayı bulunduran site sağladığı kaynak ile bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeyi hızlandırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra Trendyol, geliştirmelerini ve yazılımlarını kamuoyu ile paylaşarak YouTube ve Podcast kanalları üzerinden şimdiye kadar 50 binden fazla kişiye ilham oldu.

DEPREM BÖLGESİNE MÜHENDİS DESTEĞİ

Şubat ayında Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı deprem felaketi sırasında da Trendyol, mühendislik gücünü kullanarak afet bölgesindeki vatandaşların hayatına dokunabilmek adına birçok uygulamayı hayata geçirdi. Bu dönemde, yurt dışından afet bölgesine daha fazla destek verilmesi için earthquake.trendyol.com uygulaması hayata geçirildi. Uygulamayı başta Trendyol teknoloji ekipleri olmak üzere 250’den fazla çalışanın yoğun emeğiyle 48 saatte erişime açıldı. Bu projenin normal şartlar altında 1 aylık bir zaman zarfında devreye alınabilecek ölçekte olduğu açıklandı.

Yine afet döneminde yazılımcılarının gücüyle “Siparişin Umut Olsun” programını 1 günde hayata geçiren Trendyol, afet bölgesinde faaliyetlerine devam edebilen yerel iş ortaklarının ürünlerini tek çatı altında topladı. Bu projenin normal şartlarda hayata geçmesi 15 günü bulabileceği bildirildi.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ AITEN İŞ BAŞINDA

Trendyol Growth ekibi tarafından tasarlanan, Trendyol Hızlı Market uygulamasının sosyal medya hesapları için yapay zeka destekli yeni nesil asistanı AITEN, mutfak tüyoları, tarifler temizlik önerileri ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Tüm üretim aşaması yapay zeka kullanılarak geliştirilen AITEN’in dikkat çekici ve öğretici videoları ChatGPT ve Midjourney uygulaması kullanılarak hazırlanıyor.

TEKNOFEST’TE YERİNİ ALDI

Trendyol, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde gerçekleşen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te de yerini aldı. TEKNOFEST kapsamında Trendyol’un resmi sponsorluğunda, Türkiye’nin çağdaş sanat alanındaki öncülerinden Refik Anadol’un 2021 yılında hayata geçirdiği, uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutarak yeni bir kavramsal çerçeve sunan “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi de sanatseverler ile buluştu. Cumhuriyetin 100. yılında başkent Ankara’da gerçekleştirilen 5 gün süren festival boyunca Refik Anadol, “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

 

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla