Connect with us

EKONOMİ

TOGG’dan Uluslararası Ortaklık Hamlesi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu kısaca TOGG olarak anılan ve yerli otomobil markası oluşturma hedefiyle çalışmalarına devam eden şirketten önemli bir uluslararası ortaklık hamlesi geldi.

Şirket, daha önce elektrikli otomobiller için batarya üreten Çin şirketi Farasis Enerji ile stratejik ortaklık imzaladığını duyurmuştu. Bu ortaklıkla yeni bir adım atılmış oldu. Farasis ile TOGG’un Türkiye’de enerji saklama teknolojileri geliştirilmesi üzerine Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. Tic. A.Ş.’yi kurdukları açıklandı.

Gelişme şirketin Twitter hesabından da duyuruldu.

Tek Hedefi Otomotiv Değil

Tanıtımdaki videoda da gösterildiği üzere şirket sadece TOGG’a değil diğer markaların elektrikli araçlarına da üretim yapacak. Ticari araçlar, otobüsler, kamyon ve diğer binek otomobiller haricinde enerji depolaması yapmak isteyen tesislerinde kullanabileceği sistemler üzerine çalışacağı görülüyor.

Otomobil.gen.tr‘de yayımlanan habere göre ise dünyanın öncü elektrikli araç üreticisi Tesla’nın da benzer ortaklıklar yaptığı görülüyor. Tesla, pil üretimini TOGG’daki gibi pil konusunda uzman Panasonic ile yaparken, şirket otomotiv dışında da elektriğin güneş enerjisi ile üretim ve saklanması için de ürünler geliştirmiş durumda.