Connect with us

OTOMOTİV

TOGG’da Büyük Gün Bugün

Yayınlanma tarihi:

Türkiye’nin yerli otomobil markası TOGG’un sınırlı sayıda üretilecek araçlarını öncelikli olarak teslim alacaklar bugün belli olacak. TOGG’dan yapılan açıklamada 29 Mart 2023 Çarşamba saat 21:00’da aşağıdaki YouTube yayını üzerinden bu yıl içinde TOGG T10X’e sahip olacak 20 bin kişi açıklanacak.

TOGG’a 2023’de Sahip Olmak İçin 177 bin 467 Başvuru Yapıldı

TOGG’dan daha önce yapılan açıklamada 20 bin araç için 177467 başvuru geldiği açıklanmıştı. Daha önce bu yıl sadece 12 bin araç teslim edileceği açıklanmıştı.

Öte yandan gelen taleplerin 2024’te de karşılanması mümkün gözükmüyor. Toplam kapasitesi yıllık 175 bin araç olan Gemlik fabrikası bu yıl 20 bin civarında üretim yaptıktan sonra her yıl üretim miktarını arttırarak yıllık kapasitesine birkaç yıl içinde ulaşacak. Yapılan planlamalara göre yıllık 175 bin araç üretiminin markanın diğer modelleri ve üretim bantlarını tamamlamasının ardından 5 yıl içinde ulaşılması bekleniyor.

Öte yandan ön başvuru için yapılan 177 binlik başvurunun da zaman içinde artacağı düşünülürse TOGG sahibi olmak önümüzdeki birkaç yıl içinde çok kolay olmayacak.

Diğer taraftan otomotiv sektörü tarihi satış rekorlarını kırarken özellikle ekonomik modellerde tüketiciler uzun süredir araçlara ulaşmakta zorluk çekiyor. Aylarca sıra bekleyen pek çok otomobil müşterisi, şirketlerin müşterilere uyguladığı satış politikalarından şikayetçi.

TOGG Avrupa’ya Ne Zaman Açılacak?

TOGG’a yapılan 180 bine yakın ön sipariş başvurusunun bir diğer özelliği ise sadece Türkiye içinden başvuru alınmış olması. Özellikle alım gücü Türkiye’ye göre daha yüksek olan Avrupa’daki Türklerin de TOGG’a yoğun ilgisi olacağı bekleniyor.

Şirket hali hazırda TOGG Avrupa yapılanmasını Almanya’da başlattı. Aracın Avrupa Birliği kurallarına da uygun olması için test ve ar-ge işlemleri Almanya’da da eş zamanlı olarak devam ederken bir diğer taraftan da 2024 itibariyle TOGG’un Avrupa’da da satışa çıkması planlanıyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla