Connect with us

OTOMOTİV

Teslim Edilen TOGG’lar Ekspertize Girdi… TOGG İtalya’dan mı Geldi?

Yayınlanma tarihi:

TOGG T10X adlı yerli otomobilin ilk ekspertiz incelemesi sonucunda araçla ilgili çeşitli konularda merak edilen bilgiler ortaya çıktı. Sosyal medyada aracın Türkiye’de üretilmediği iddia edilmişti. Eksper raporuna göre aracın pek çok parçasının TOGG logolu olarak TOGG’a özel üretildiği ve “Made in Türkiye” yazısının yer aldığı görülüyor.

TOGG Yüzde Kaç Yerli? TOGG Yüzde Yüz Yerli mi?

TOGG’un hedefinin aracın en az yarısının yerli olması olduğu açıklanmış, ancak tam yerlilik oranı net olarak belirtilmemişti. Şirket daha önce 120’ye yakın tedarikçi ile çalıştıklarını ve bu tedarikçilerin üçte ikisinin yerli tedarikçi olduğu daha önce açıklanmıştı.

Türkiye’deki diğer markalarda ise yerlilik oranları Ford kamyon serisinde %88, Hyundai’de %66 ve Fiat’ta ise %58 olarak görülüyor. TOGG yönetimi, aracın fikri mülkiyet hakkına sahip olarak iç pazardan daha fazla parça tedarik etme ve yeni modeller üretme yetkisine sahip.

Görüntüde TOGG'un Camlarının Şişecam Otomotiv tarafından Üretildiği Görülüyor
Görüntüde TOGG’un Camlarının Şişecam Otomotiv tarafından Üretildiği Görülüyor

Otomobil.gen.tr’de yayınlanan haberde eksperin araçla ilgili görüşlerine de yer verildi. Eksper incelemeden sonra aracın karoser ve boya konusunda İtalyan ve Alman araçlara benzediğini belitti.

Araçın üretim tekniği ve kalitesi ise inceleme sonucunda olumlu bulundu. Ancak araçlarda bazı kusurlar da tespit edildi, ancak bunların yeni üretimlerde sıkça yaşanan sorunlar olduğu ve zamanla düzeltileceği belirtildi. TOGG’un bu tür sorunları tespit edip çözmesi bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla