Connect with us

BİLİM

Tesla Artık Bir Otomobil Şirketi Değil

Tesla elektrikli otomobillerin günlük hayata girmesini sağlayan bir marka olarak otomobil kullanıcıları tarafından bir otomobil şirketi olarak görünse de şirketin gelecek vizyonu otomobilden çok daha ötesine ulaşmış durumda.

PC.gen.tr’de yayınlanan haber analize göre Tesla artık bir otomobil şirketinden daha çok Apple gibi kendi donanımını ve yazılımını uçtan uca üreten bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkıyor.

Tesla Kendi İşlemcisini Üretecek

Geçen hafta Silikon Vadisi’nde düzenlediği yapay zeka etkinliğinde Tesla, Dojo adında kendi tasarladığı grafik ağırlıklı işlemcileri tanıttı. Dojo ile oluşturulan bir bilgisayar kümesi grafik işlemci üreticisi Nvidia’nın en gelişmiş işlemcisi olan A100 işlemcilerinden birkaç kat fazla işlem kapasitesine sahip.

Ayrıca Tesla, Dojo mimarisiyle oluşmuş süper bilgisayarlar kurmayı sağlayan Exapod’ları da bu etkinlikte tanıttı. Exapod ile mevcut süper bilgisayarların kapladığı alan altı kat azalacak.

Tesla, bu mimari ile topladığı büyük miktardaki yol görüntüsünü işlemeyi ve şirketin sürücüsüz araçlarını geliştirmeyi planlıyor. Dojo öncesinde aylar süren işlemlerin bu mimari ile haftalara ineceği belirtiliyor.

Tesla, Jeff Bezos’un Amazon’una Rakip Olabilir

Elon Musk’ın SpaceX ile rekabete girdiği Jeff Bezos’a ait olan Blue Origin’den sonra bu ikili bir kez daha karşılaşacak gibi duruyor. Tesla, Dojo platformu ile önemli bir işlem gücü kapasitesine sahip olacak. Bu kapasitenin Bezos’un sahip olduğu Amazon Web Services gibi talep eden şirketlere kiralanma modelinin de masada olduğu konuşuluyor.

Tesla Tekerlekli Robotlardan Ayaklı Robotlara Geçiyor

Öte yandan bu teknoloji sayesinde Tesla, otomobillerdeki sürücüsüz sürüş özelliğini yürüyen ayaklı robotlara da taşıyor. Bu alanda geçmişte Honda ve Boston Dynamics demo amaçlı projeler yaptılar ancak ticari hayata geçen robotlar sınırlı oldu.

Boston Dynamics’in Atlas robotunun yaptığı hareketler en iyi cimnastikçilerle yarışırken, şirket Digit isimli hizmet robotu üretti ve Ford Motor Company’e satışını yaptı. Ancak Boston Dynamics’in robotunda insan eline benzer bir yapı bulunmazken Tesla robotunda ise detaylı bir insan eli benzeri yapının olduğu görülüyor.

Tesla, aynı SpaceX’de olduğu gibi hayatı değiştirecek bir adıma daha imza atıyor. Tesla yenilikçi çözümleriyle bu robotu benzerlerinin beşte bir fiyatına üretecek. 20 bin dolara satılacak olan Tesla robotuna ise Optimus adı verildi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment