Connect with us

EKONOMİ

TBMM Bütçe görüşmelerinde EYT açıklaması!

TBMM’de bugün başlayan Bütçe görüşmelerinde söz alan muhalefet temsilcileri EYT sorunu ve intibak konularını gündeme getirdi.

TBMM’de bugün başlayan Bütçe görüşmelerinde söz alan muhalefet temsilcileri EYT sorunu ve intibak konularını gündeme getirdi.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY, ŞÖYLE KONUŞTU:

“Bu kürsüden, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan bir soru sorarak başlamak istiyorum. Dünyanın her yerinde ve Türkiye’de bir takım küme düşerse kayıtsız şartsız teknik direktörü değiştirilir, küme düşüp de teknik direktörü değiştirilmeyen takım bulamazsınız. Türkiye, dünya liginde G20’den G40’a düştü, yani G20’de değiliz artık. Eminim ve umarım aziz milletimiz de Türkiye’yi küme düşüren bu yürütme takımını değiştirecektir.

Şu anda an itibarıyla Plan ve Bütçe Komisyonunda 2022 bütçesi görüşülüyor ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı bütçeyi sunuyor an itibarıyla da sunuyor. Önce, çok klasik olarak ülkemiz için hayırlı olmasını temenni etmek istiyorum ama edemiyorum çünkü hayır görmüyorum. Bütçe maratonunda, bütçe sunulurken aslında Sayın Oktay’ın önce yapması gereken şey milletten özür dilemek olmalıydı; hiçbir hedefi tutturamadığı için. Hem 2021 için hem 2022 için milletimize: Sizi fakirleştirdik, sizi enflasyona ezdirdik, özür dilemeliyiz, diliyoruz denilmeliydi; bu özrün dinlenmediğini öğrendim, arkadaşlarımı aradım.

2021 bütçesi konuşulurken demiştim ki: Türkiye, 2020’yi 2 askı, 2 kayıp, 2 ayıpla kapatıyor. Ekmeğin ve Anayasa’nın askıya alındığını, 128 milyar doların ve damadın kaybolduğunu söylemiştim ve sağlık çalışanlarına çok ayıp ettik demiştim ve devlet mafya ilişkisi de yakın tarihin en büyük siyasi ayıbı demiştim. Aradan geçen bir yılda askının, kaybın ve ayıbın çoğaldığını görüyoruz. Ancak bir hakkaniyetsizlik de var bu bütçede, şöyle bir hakkaniyetsizlik var, çok var da biri de mühim: Resmî verilere göre, bizce yüzde 30 ama TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,5; resmî.

Fakat Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzde 14,4 zam öngörülüyor. Bu doğru değil. Milleti, çiftçiyi, köylüyü, esnafı, işçiyi, işsizi, öğrenciyi, sağlık çalışanını, 3600 bekleyeni, EYT’liyi enflasyona ezdirdiniz. AK PARTİ Grubuna sesleniyorum: Yani bari Cumhurbaşkanını koruyun ya(!) Cumhurbaşkanını enflasyona ezdirmeyin ya, çok ayıp ya, vallahi ayıp(!)  Bizim millet eziliyor, alışmış “Vatan sağ olsun.” diyor devletimiz var olsun diye. Bir Cumhurbaşkanınız var ya, onu niye enflasyona ezdiriyorsunuz kardeşim?”

MEMLEKET PARTİSİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN AVNİ AKSOY İSE İNTİBAK SORUNUNU ŞU SÖZLERLE DİLE GETİRDİ:

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizde milyonlarca emekli vatandaşımız hâlâ intibak yasası için yapılacak düzenlemeyi beklemektedir. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için yapılan intibak yasası düzenlemesinin bir an önce 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlarımız için de düzenlenmesi gerekmektedir. Aynı prim gün sayısı ve aynı prim ödemesiyle 2000 yılından önce emekli olanlar, 2000 yılından sonra emekli olanlardan daha fazla emekli maaşı almaktadır. Hiçbir emekli asgari ücretin altında bir ücrete mahkûm edilmemelidir. İntibak bekleyen 5 milyon emekli vatandaşımızın bir an önce intibakları yapılarak maaş farklılıkları giderilmelidir. Böylelikle aradaki gelir adaletsizliği ortadan kalkmış olur.”