Connect with us

YAŞAM

Tarihe Damga Vuran Askerler

Türk tarihi önemli olaylar, efsanevi hikayeler, ihtişamlı kahramanlıklarla dolu şanlı bir tarihe sahiptir. Bu tarihin bu denli şanlı, konuşulabilir olmasını sağlayanlar şüphesiz kahraman askerlerdir. Köklü tarihimizin kahraman askerleri bugün dizi ve filmlere konu oluyor, izleyicilere tarihi bir yolculuk yaşatıyor, milli duyguları kabartıyor. Şu sıralar ekranlarda birden fazla kanalda birden fazla Türk askerinin yaşamı ve mücadelesi anlatılıyor. Peki, tarihimize damga vuran başka hangi askerler var? Hangi askerlerin hayatı dizi – film olabilir? İşte detaylar.

Enver Paşa

Enver Paşa, tarihin en bilindik isimlerinden biridir. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra ülkeyi terk etmesiyle tanınan Enver Paşa, bu seçimiyle birlikte padişah tarafından askerlikten men edilmiştir. Tarihin tozlu sayfaları Enver Paşa’nın ihtiraslı bir asker olduğunu, askerlik kariyeri boyunca birçok önemli savaşta ve mücadelede özgürlük kahramanı olarak iz bırakmıştır. Çalkantılı bir yaşama sahip olan Enver Paşa’nın hikayesi şüphesiz romanlara, filmlere konu olacak cinste bir zenginliktedir. 

Kazım Karabekir

Kazım Karabekir, Alçıtepe Kahramanı olarak tanınan başarılı bir asker ve siyasetçidir. Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki öncü rolüyle bilinen Karabekir, askerlik kariyeri boyunca Çanakkale Cephesi, Kafkasya Cephesi, Kurtuluş Savaşı, Soğu Cephesi’nde yer almıştır. Daha sonra ise siyasete adım atmış, askeri disipliniyle siyasette varlık göstermiştir. Kazım Karabekir’in askeri ve siyasi yaşamı çok hareketli, çok ilgi çekici öykülere dayanıyor. Yapımcılar için müthiş bir kaynak olan Karabekir, belki bir gün beyaz perdelerde ya da TV ekranlarında boy gösterir. 

Nuri Paşa

Nuri Paşa’nın tarihteki yolculuğu çok dikkat çekici bir yere sahip. Nuri Paşa, I. Dünya Savaşı sonlarında başlayan işgallerde kurtarma harekatıyla öne çıkmış başarılı askerlerdendir. Verdiği mücadeleci destekle milli duyguları kabartan Nuri Paşa, hak ettiği ilgiyi modern çağda görmeye hazırlanıyor. Yapımcı Vahdet Erdoğan, sinemadaki Nasipse Olur filminin başarısının ardından odağını TV ekranlarına çevirdi. Vahdet Erdoğan, Nuri Paşa’nın ilgi çeken yaşam öyküsünü ve askeri mücadelesini dizi projesine dönüştürmeye hazırlanıyor. Ekranlardaki tarihi dizilerin çok sevilmesi, yapımcı Vahdet Erdoğan’ın projesine start vermesine zemin hazırladı. Şimdilerde projenin senaryo ve cast aşamasında çalışmalar sürdürülüyor. 

Vahdet Erdoğan Kimdir?

Vahdet Erdoğan, İş İnsanı ve Sinema Yapımcısı. Nasipse Olur isimli sinema filminin yapımcılığının yanı sıra, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı da yürütmektedir. 1979 yılında Sinop’un Boyabat ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı. Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır. Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Group’u kurdu. Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır. Halen Greenart Group’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir. Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu. 

Seyit Onbaşı

Seyit Ali nam-ı diğer Seyit Onbaşı, tarihimizin en önemli, en popüler isimlerinden biri diyebiliriz. 1889 – 1939 yılları arasında yaşayan Seyit Onbaşı, 1909 yılında Balkan Savaşı’nda görev aldı. Akabinde ise I. Dünya Savaşı’nda topçu eri olarak Çanakkale Cephesi’nde savaştı. Çanakkale Boğazı’nın saldırıya uğraması üzerine top atışı yapmak içi kullanılan mermi vinci zarara uğradı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 275 kg ağılıkta olduğu bilinen top mermilerini sırtında taşıyarak top atışlarının yapılmasını sağladı. Seyit Onbaşı’nın bu güçlü mücadelesi ve başarısı tarihin en eskimeyen hikayelerinden biri olarak hala hafızalarda yer alıyor. Seyit Onbaşı’nın göz yaşartan mücadelesi filmlere konu olacak cinsten. Zamanla öyküsünün filme dönüştürülmesi konuşulsa da henüz bu yönde bir hazırlık yok.